چرا به درد دیسک کمر مبتلا می‌شویم؟

بیرون زدگی دیسک در MRI در چهار درجه نشان داده می شود که پارگی ديسک در درجه 3 و جدا شدن یک قطعه درجه 4 است و از حالت های شدید ديسک محسوب می شود. کمر درد یکی از شایع ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان است به طوری که بعد از سر درد دومین علت مراجعات به پزشک در دنیا محسوب می شود. کمر دردها علت مختلف دارند اما حدود 75 درصد آنها غیر اختصاصی هستند که به آنها کمر درد مکانیکال می گویند.

تشخیص کمر درد


در گام اول تشخیص کمر درد باید پزشک بیمار را معاینه کند و بیشترین توجه پزشک به کمر درد باید به فتق دیسک کمر باشد. در صورت نیاز باید نوار عصب و عضله که التهاب عصب سیاتیک و نیز MRIکه بیرون زدگی دیسک را نشان می دهد از بیمار به عمل آید.

درد دیسک کمر با سرفه و عطسه به علت فشار روی نخاع افزایش می یابد . بیرون زدگی دیسک و افزايش فشار مايع نخاعي و پیشرفت درد به سمت یک پا و در برخی موارد به سمت هر دو پا، درد سیاتیک و مور مور شدن انگشتان پا و در موارد شدیدتر بی حسی اندام تحتانی و بی اختیاری ادرار و حتی فلجی از نشانه های بیرون زدگی دیسک به شمار می آیند. در خصوص کمر درد در خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند بایدگفت کفش پاشنه بلند، درد دیسک کمر را افزایش می دهد چرا که قوس کمر را زیاد می کند و این مورد سبب کمر درد می شود. بنابراین توصیه می شود این افراد به جای کفش های پاشنه بلند از کفش لژ دار مخصوص پیاده روی استفاده کنند.

درمان درد دیسک کمر


85 تا 95 درصد درد دیسک بدون جراحی در صورتی که زود و درست درمان شود صورت می گیرد. درمان درد دیسک کمر را میتوان به چند بخش بدین شرح تقسیم کرد:
1) تغییر سبک زندگی به صورت روش درست نشستن، درست خوابیدن، درست ایستادن و بلند نکردن وزنه بالای 2 تا 3 کیلوگرم.
2) درمان های دارویی و ضد التهابی و استفاده از مسکن برای کاهش درد بیمار
3) انجام ورزش های مخصوص (ویلیامز)
4) کاهش وزن برای بیماران چاق
5) فیزیوتراپی و درمان های لیزر پر توان برای کاهش سایز و کاهش التهاب دیسک
6) استفاده از کشش کمر برای باز کردن مهره ها

چه کسانی به دیسک کمر مبتلا می شوند؟


افرادی که به کارهای سنگین اشتغال دارند و به اصطلاح اجسام سنگین بلند می کنند ، همچنین افرادی که طولانی مدت رانندگی می کنند و نیز به مدت زیاد می نشینند بیشتر در معرض این دردها قرار دارند.به افرادی که طولانی مدت می نشینند توصیه میشود نحوه نشستن خود را به طور دایم تغییر دهند به طوری که بعد از نیم ساعت تا 45 دقیقه نشستن 5 دقیقه راه بروند و کمر خود را خم و راست کنند و دوباره بنشینند. همچنین از زیر پایی استفاده کنند به طوری که زانو بالاتر از لگن قرار گیرد.همچنین پیاده روی در آب به علت کاهش وزن فرد شده و به کاهش التهاب دیسک کمک می کند بنابراین به افراد توصیه می کنیم هفته ای 2 بار و هر بار 20 دقیقه در استخر راه بروند.

نکته مهم

برای افرادی که دیسک فعال دارند استفاده از دستگاه های دراز و نشست را توصیه نمی کنیم البته اگر دراز و نشست به صورت آرام باشد جزء حرکات ويليامز محسوب می شود و فرد می تواند آن را انجام دهد. در خصوص تردمیل هم باید بگویم اگر دیسک بیمار، فعال نباشد استفاده از تردمیل ممنوعیت ندارد . البته در صورتی که از کفش مخصوص دویدن استفاده شود.
منبع: سایت اصفهان امروز

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس