لیزر پرتوان در فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب

تکنولوژی لیزر پرتوان (HIL) بر مبنای اصل شناخته شده لیزر درمانی با سطح پایین (LLLT) استوار است. قدرت بالا و انتخاب طول موج مناسب، باعث نفوذ عمیق در بافت می‌شود. لیزر HIL شکلی بسیار قدرتمند و غیر اعتیادآور مدیریت درد را ارائه می‌کند. HIL از طریق یک فرآیند طبیعی انتقال انرژی (تحریک زیستی و اثر فتومکانیکی) باعث تسریع در ترمیم و بازسازی بافت می‌شود. HIL به طور خاص در درمان آسیب‌های ورزشی، به عنوان مثال کشیدگی عضلات یا اعوجاج مفصل و کمردرد ناشی از دیسک کمر یا اختلالات ناحیه گردن که باعث درد گردن می‌شوند، موثر است.

 لیزر درمانی پرتوان چیست؟


لیزر درمانی پرتوان

گزینه‌های ارائه شده توسط پزشکان سنتی برای بسیاری از افراد مبتلا به درد حاد یا مزمن، کافی نیست. استفاده طولانی مدت از داروهای مسکن می‌تواند باعث آسیب‌های کبدی، اعتیاد، افسردگی، مشکلات عروقی کشنده و کیفیت پایین زندگی شود. گاهی نیز برای جبران عوارض جانبی داروی اولیه، به استفاده از داروهای دیگر احتیاج است. برای برخی از آسیب‌ها نیز عمل جراحی توصیه می‌شود؛ اما باز هم ممکن است مزایای جراحی، بیشتر از مضرات آن نباشند. اخیراً یک پژوهش نشان داده است که بیمارانی که عمل جراحی زانوی قلابی انجام داده‌اند، درست به اندازه بیمارانی که واقعاً تحت عمل جراحی مفصل زانو قرار گرفته‌اند، احساس خوبی دارند. جراحی و تجویز دارو برای برخی از بیماران بهترین گزینه هستند؛ اما برخی دیگر از بیماران نیز وجود دارند که می‌توانند از یک روش درمانی غیر تهاجمی مانند لیزر درمانی با شدت بالا (لیزر پرتوان)، نتایج بهتری بگیرند.

طی ۲۵ سال گذشته (از زمانی که میکرولایت، اولین تایید سازمان FDA برای لیزر درمانی را دریافت کرد)، لیزر درمانی HP در میان بسیاری از پزشکان مانند متخصصان عمل جراحی، متخصصان طب سوزنی و فیزیوتراپیست‌ها محبوبیت یافته است. این پزشکان معمولاً تلاش می‌کنند به جای علائم، علت اصلی مشکلات را درمان کنند. بسیاری از این افراد برای انجام این کار، همراه با سایر روش‌های درمانی خود از لیزرهای سطح پایین یا لیزر درمانی پر توان، استفاده کرده‌اند. لیزرهای دسته ۳ را لیزرهای سطح پایین می‌نامند.

لیزر درمانی با شدت بالا (HPLT)، قدرت نفوذ بسیار عمیق‌تری در بافت دارد و با طول موج ۹۸۰ نانومتر می‌تواند بسیار سریع‌تر از لیزرهای سطح پایین دسته سه، بافت‌های آسیب دیده را بهبود ببخشد. استفاده گسترده از لیزرهای HP در مطب پزشکان باعث دسترسی صدها هزار تن از افراد به این تکنولوژی شده است که تصمیم می‌گیرند لیزرهای پر توان را برای استفاده خانگی خود خریداری کنند.

کاربردهای لیزر پرتوان


کاربردهای لیزر پرتوان

نور درمانی با لیزر پر توان، یک روش درمانی موثر است که برای کاهش درد شدید و مزمن از طریق بهبود بافت‌های آسیب دیده، به کار می‌رود.

کلمه لیزر مخفف «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است. لیزرهای high power یا لیزر پر توان، نوعی انرژی نور یا فتونی هستند که به صورت یک نور تولید کننده گرمای آرامش بخش احساس می‌شوند و دارای خاصیت منحصر به فرد نفوذ به بدن هستند. لیزر درمانی به سلول‌های بدن آسیب نمی‌رساند؛ بلکه با تولید مواد شیمیایی مفید و تحریک عکس‌العمل‌های فتو بیولوژیکی برای بهبود سرعت و کیفیت بهبودی، عملکرد سلول را تغییر می‌دهد.

 لیزر پر توان موارد زیر را درمان می‌کند:

 • بازسازی استخوان
 • سندروم تونل کارپال
 • سرطان روده بزرگ
 • دندان درد
 • حساسیت زیاد عاج دندان
 • اختلالات آرنج
 • فیبرومیالژیا
 • تبخال لب
 • آرتروز زانو
 • ورم لنفاوی
 • اختلال عملکرد اسکلتی عضلانی
 • سندروم درد میوفاسیال
 • اختلالات عصبی
 • تسکین درد (به عنوان مثال کمر درد/ درد گردن/ درد ارتودنسی/ درد شانه حاد و مزمن)
 • سندروم درد پاتلوفمورال
 • استوماتیت/ زخم‌های آفتی مکرر
 • روماتیسم مفصلی
 • سندروم گیر افتادگی شانه
 • اختلالات مفصلی گیجگاهی فکی
 • وزوز گوش
 • ترمیم زخم‌ها (از جمله زخم‌های دیابتی و التیام لثه)

مزایای لیزر درمانی پر توان چیست؟


لیزر پر توان یک روش درمانی غیر تهاجمی و بی‌خطر برای پشتیبانی از فرآیند طبیعی بهبودی بدن است. فوتون‌های نور لیزر به پوست بدن نفوذ می‌کنند و توسط سلول‌های بدن جذب می‌شوند و از این طریق باعث افزایش تولید انرژی سلولی می‌شوند. هنگامی که امواج نوری لیزر پر توان به داخل بافت نفوذ می‌کنند، باعث تقویت واکنش‌های ایمنی سیستم خون می‌شوند. این نتایج منجر به تاثیرات ضد التهابی و بهبودی سریع‌تر می‌شوند.

این مفهوم بسیار ساده است؛ زیرا هرچه انرژی سلول بیشتر باشد، سرعت بهبودی آن افزایش پیدا می‌کند که این امر منجر به کاهش قابل توجه علائم درد و مدت زمان بهبودی می‌شود. این امر به این معنا است که در ناحیه‌ای که بافت‌ها دچار صدمه یا آسیب دیدگی شده‌اند، انرژی بیشتری برای سه مرحله از بهبودی وجود دارد: التهاب، ترمیم بافت و بازسازی.

در اولین جلسه لیزر درمانی، چه اتفاقاتی می‌افتد؟


اولین جلسه لیزر درمانی

در طول جلسه مشاوره، پزشک سلامت عمومی بدن شما را ارزیابی کرده و همچنین زمانی را به نشستن و صحبت کردن درباره دردی که تحمل می‌کنید و مدت زمان وجود این درد، اختصاص می‌دهد. از آنجا که هرکس درد را به شکل متفاوتی تجربه می‌کند، از شما خواسته می‌شود تا میزان درد خود را ارزیابی کرده و همچنین توجه داشته باشید که این درد در طول زمان‌های خاص یا طی فعالیت‌های خاص، چه تغییراتی می‌کند. باید توجه کنید که درد بهتر می‌شود یا بدتر می‌شود یا تغییری نمی‌کند.

به محض آن که پزشک مشکلات شما را ارزیابی کرد، برای مدیریت درد یک برنامه درمانی تنظیم می‌کند و نتایج هدف پس از درمان را تعیین می‌نماید. سپس پزشک یک دورنمای کلی از تکنولوژی مورد استفاده توسط لیزر درمانی HP، نحوه عملکرد و دلیل استفاده از آن، برای شما ترسیم می‌کند.

ارزیابی اولیه در طول جلسه مشاوره برای لیزر درمانی HP، تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد. علت اهمیت بسیار زیاد این فرآیند، راحت شدن خیال شما بابت پرداخت هزینه‌‌های درمانی و دریافت قطعی نتایج مفید است. پزشکان سلامت عمومی بدن و سطح درد شما را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که قبل از انجام هرگونه اقدام درمانی از وضعیت منحصر به فرد شما آگاه هستند.

این اعتقاد وجود دارد که درد، ناشی از تمایز منحصر به فرد یون‌های پتاسیم (+K) و سدیم (+Na) در غشای سلولی است. تکنولوژی لیزر پر توان با پالس لیزر ۹۸۰ نانومتر، نفوذ پذیری غشای سلولی را افزایش می‌دهد و باعث جذب مجدد سدیم و دفع مولکول‌های پتاسیم، از بین بردن gradient و در نتیجه سیگنال‌های موجود در منشاء درد می‌شود.

واکنش‌های بیولوژیکی نسبت به درمان با لیزر پر توان روی بافت


واکنش‌های بیولوژیکی نسبت به درمان با لیزر پر توان روی بافت

 • ترمیم سریع بافت و رشد سلول: فوتون‌های نور لیزر به عمق بافت نفوذ می‌کنند و باعث افزایش سرعت تولید مثل و رشد سلول می‌شوند. نور لیزر انرژی موجود در سلول را افزایش می‌دهد تا سلول بتواند با سرعت بیشتری مواد مغذی را جذب کرده و مواد زائد را دفع کند. سلول‌های تاندون، رباط‌ها و عضلات بر اثر قرار گرفتن در معرض نور لیزر، با سرعت بیشتری ترمیم می‌شوند.
 • بهبود سریع‌تر زخم: نور لیزر باعث تحریک فیبروبلاست (فیبروبلاست‌ها از عناصر سازنده کلاژن هستند که در ترمیم زخم نقش دارند) در بافت آسیب دیده می‌شود. کلاژن یک پروتئین ضروری مورد نیاز برای جایگزینی بافت قدیمی یا ترمیم آسیب‌های بافتی است. در نتیجه LT در ترمیم زخم‌های باز و سوختگی موثر است.
 • تشکیل بافت فیبروز کاهش یافته: LT باعث کاهش تشکیل بافت اسکار پس از آسیب‌های بافتی ناشی از بریدگی، خراش، سوختگی یا عمل جراحی می‌شود.
 • ضد التهاب: درمان با نور لیزر دارای اثر ضد تورم است؛ زیرا باعث انبساط عروق می‌شود و با فعال کردن سیستم تخلیه لنفاوی، تورم را کاهش می‌دهد (نواحی دچار تورم را تخلیه می‌کند). در نتیجه تورم ناشی از کبودی یا التهاب کاهش پیدا می‌کند.
 • ضد درد (مسکن): لیزر درمانی تاثیرات مفیدی بر سلول‌های عصبی دارد که مانع انتقال سیگنال درد توسط این سلول‌ها به مغز می‌شود و حساسیت عصبی را کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل کاهش التهاب و تورم کمتر، درد بیشتر کاهش پیدا می‌کند. یکی دیگر از مکانیسم‌های مسدود کننده درد در درمان لیزر، شامل تولید مقادیر زیادی مواد شیمیایی مسکن درد، مانند اندورفین و انکفالین از مغز و غده فوق کلیوی است.
 • بهبود فعالیت عروقی: نور لیزر، تشکیل مویرگ‌های جدید در بافت آسیب دیده را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد که این امر روند بهبودی را تسریع کرده و باعث بسته شدن سریع تر زخم‌ها شده و بافت اسکار را کاهش می‌دهد. مزایای بیشتر آن شامل تسریع فرایند تولید عروق جدید است که باعث انبساط موقت عروق و افزایش قطر رگ‌های خونی می‌شود.
 • افزایش فعالیت متابولیک: لیزر درمانی باعث افزایش آنزیم‌های خاص، اکسیژن بیشتر و مواد مغذی بیشتر در خون می‌شود.
 • بهبود عملکرد عصب: سرعت اندک بهبودی عملکردهای عصبی در بافت آسیب دیده می‌تواند منجر به بی‌حسی و اختلال در اندام شود. نور لیزر، روند اتصال مجدد سلول‌های عصبی را تسریع کرده و پتانسیل بیشتری برای بهینه‌سازی عملکرد عضلات فراهم می‌کند.
 • تنظیم سیستم ایمنی: نور لیزر با تحریک ایمونوگلوبین‌ها و لنفوسیت‌ها، تاثیر مستقیمی بر وضعیت سیستم ایمنی بدن می‌گذارد. LT توسط کروموفن‌ها (آنزیم‌های مولکولی) که به نور لیزر واکنش نشان می‌دهند، جذب می‌شود. آنزیم فلاومونو نوکلئوتید فعال شده و تولید ATP (آدنوزین تری فسفات) را آغاز می‌کند که حامل اصلی انرژی سلول و یک منبع انرژی برای تمام واکنش‌های شیمیایی سلول است.
 • نقاط  محرک و نقاط طب سوزنی: لیزر درمانی، نقاط محرک عضلانی را تحریک کرده و گردش خون در اسپیندل عضله را افزایش می‌دهد. افزایش گردش خون منجر به پمپاژ خون محبوس شده در عضلات و حرکت مواد مغذی به خارج از سلول عضلانی و به داخل سیستم گردش خون بدن می‌شود.

آیا لیزر درمانی بی‌خطر است؟


لیزر درمانی پر توان، نوعی لیزر از دسته IV است و بسیار بی‌خطر می‌باشد؛ ضمن اینکه توسط سازمان FDA نیز تایید شده است. مطالعات انجام شده روی آن، دامنه گسترده‌ای از تاثیرات فیزیولوژیکی مفید برای کاهش آسیب دیدگی، در عین افزایش قدرت بافت بدن را نشان داده‌اند. علاوه بر این، پژوهش‌های انجام شده روی کشت بافتی، افزایش سطح اندورفین و کاهش مواد شیمیایی التهابی را نشان می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس