لیزر دیسک گردن: مزایا، مراقبت ها و عوارض لیزر

کمر یکی از کاربردی‌ترین عضلات در بدن است. کارکرد اصلی ستون فقرات کمر تحمل وزن بدن است. به این ترتیب، هرچه کمر شما قوی‌تر باشد وضعیت بدنی، عملکرد ورزشی و تحرک شما بهتر است. همچنین کمتر از کمردرد رنج خواهید برد. در این ناحیه ماهیچه‌ها عمیق هستند و توسط سایر عضلات سطحی از جمله عضلات شکم و باسن پشتیبانی می‌شوند، به همین دلیل انجام تمرینات مربوط به این قسمت کمی دشوار است.

به منظور کاهش تنش، افزایش قدرت و بهبود وضعیت بدنی، تمرینات و حرکات کششی توصیه شده توسط پزشکان را انجام دهید. به یاد داشته باشید که به آرامی حرکات کششی را انجام دهید، عمیق نفس بکشید و به عضلات خود توجه کنید- کشش باید احساس خوبی به همراه داشته باشد، نه احساس درد.

لیزر دیسک گردن یک روش دقیق است و برای حداکثر تاثیر باید توسط پزشکی باتجربه و متخصص انجام گیرد که حتما از قبل باید در مورد آن تحقیق کنید.

دکتر نوری بهترین راه را برای درمان دیسک گردن براساس شرایط خاص هر فرد تجویز می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 03137866034 تماس حاصل فرمایید.

فتق دیسک گردن چیست؟


ستون فقرات انسان از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره‌ها توسط دیسک‌های ستون فقرات، مفاصل فاست و رباط‌ها به هم متصل می‌شوند. مشکلات ستون فقرات باعث درد می‌شود، از جمله درد گردن و کمر و گاهی اوقات درد پا و بازو، اما محدود به این دردها نیست. دیسک‌های ستون فقرات مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند. دیسک ستون فقرات از یک هسته اسفنجی ژله مانند و بیست لایه بافت فیبروتیک (حلقه) تشکیل شده است که هسته را احاطه کرده است. هسته‌های سالم دیسک نخاعی سرشار از آب هستند و به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند. دیسک ستون فقرات در اثر سایش و پارگی تحلیل می‌رود. ابتدا هسته ژله‌ای آب خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود و عملکرد جذب ضربه را از دست می‌دهد. سپس بارهای فیزیکی می‌تواند باعث برآمدگی بافت حلقوی (برآمدگی دیسک) شود. هنگامی که بافت بیش از حد کشیده می‌شود، پاره می‌شود یا ترک می خورد. این پارگی‌ها به هسته ژله‌ای این امکان را می‌دهد تا از موقعیت طبیعی خود خارج شود.

 

فتق دیسک گردن

شناخت لیزر


در واقع، اصطلاح «لیزر» مخفف کلمه تقویت نور به روش گسیل القایی تابش است. به بیان ساده، جراحان از یک پرتو متمرکز نور برای تولید گرمای کافی برای برش دادن بافت‌ها، برداشتن تومورها و سوزاندن رگ‌های خونی در طول روش‌های جراحی برای کاهش از دست دادن خون استفاده می‌کنند.

پزشکان از چندین نوع لیزر مختلف در انواع روش‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یکی از رایج‌ترین جراحی‌های لیزری، جراحی لیزیک چشم است. برخلاف جراحی ستون فقرات با لیزر، لیزیک سابقه موفقیت آمیزی دارد و به افراد زیادی کمک می‌کند تا به نتیجه دلخواه خود برسند- در این مورد، بینایی افراد خیلی بهبود یافته است.

بنابراین، این تکنیک قطعا در جراحی ستون فقرات نیز به نتایج موفقیت آمیزی منجر می‌شود. بیایید ابتدا نگاهی به نحوه استفاده پزشکان از لیزر در جراحی ستون فقرات بیندازیم.

استفاده از لیزر در جراحی ستون فقرات


رایج‌ترین استفاده از جراحی ستون فقرات با لیزر شامل برداشتن دیسک است، فرآیندی که به عنوان فرسایش دیسک شناخته می‌شود. با این حال، جراحان همچنین می‌توانند از لیزر برای از بین بردن رشته‌های عصبی که سیگنال‌های درد را از بدن به مغز منتقل می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، کسانی که از عصب فشرده شده یا سندرم شکست جراحی کمر رنج می‌برند، گاهی اوقات زمانی که جراح اعصاب ناکارآمد را با گرمای ساطع شده ناشی از لیزر از بین می‌برد، می‌توانند به تسکین درد دست پیدا کنند.

 

استفاده از لیزر دیسک گردن

 

در طول جراحی ستون فقرات با لیزر، پزشک از برش‌های کوچک مانند سوراخ‌هایی برای دسترسی به ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌کند. در بیشتر موارد، جراح این برش‌ها را در پشت ایجاد می‌کند (که به آن رویکرد خلفی گفته می‌شود). پزشک با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک لوله‌ای شکل، اطراف گروه‌های عضلانی و رباط‌های اصلی کار می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به بدن وارد می‌شود. پزشک با استفاده از یک آندوسکوپ (معروف به یک دوربین کوچک) منطقه دقیقی را که در آن از لیزر استفاده می‌شود، مشخص می‌کند. سپس، گرمای تولید شده از لیزر، بافت‌های معیوب یا اعصاب ملتهب را می‌سوزاند.

در موارد نادر، جراحی لیزر ستون فقرات زمانی که با سایر روش‌های جراحی ترکیب می‌شود، ممکن است برای شما مناسب باشد.

مزایای لیزر دیسک گردن


در حین جراحی ستون فقرات با لیزر، پزشک دو برش کوچک در امتداد ستون فقرات ایجاد می‌کند و یک دوربین و یک پروب لیزر را وارد می‌کند. دوربین به پزشک این امکان را می‌دهد تا ستون فقرات را مشاهده کند و از پروب لیزری می‌توان برای از بین بردن بافتی مانند فتق دیسک استفاده کرد. در صورت لزوم ممکن است ابزارهای دیگری نیز وارد شوند. این روش نسبت به جراحی سنتی ستون فقرات مزایای زیادی دارد از جمله موارد زیر:

 • بدون اسکار یا جای زخم بزرگ
 • عدم بستری شدم در بیمارستان
 • عدم بیهوشی عمومی
 • زمان بهبودی کوتاهتر
 • تسکین فوری علائم
 • خطر کمتر عوارض جانبی
 • نیازی به اقدامات عمده مانند برداشتن استخوان یا جوش دادن مهره‌ها به یکدیگر نیست.

 

مزایای لیزر دیسک گردن

 

به دلیل این مزایا، لیزر دیسک گردن در حال تبدیل شدن به روش مطلوب برای عمل بر روی ستون فقرات و گردن است. اگرچه جراحی سنتی ستون فقرات هنوز در برخی شرایط ضروری است، لیزر دیسک گردن در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی است.

چه کسی کاندید مناسبی برای انجام لیزر دیسک گردن است؟


اگرچه لیزر دیسک گردن با لیزر کم تهاجمی است و خطر عوارض جانبی کمی دارد، اما همچنان ترجیح داده می‌شود که اکثر بیماری‌های گردن بدون متوسل شدن به جراحی، با این روش درمان شوند. معمولاً، پزشکان قبل از در نظر گرفتن هر نوع جراحی، با درمان‌های غیرتهاجمی شروع می‌کنند. معمولاً از دارو، تزریق و فیزیوتراپی به عنوان اولین دوره درمان استفاده می‌شود، مگر اینکه علائم شدید یا پیشرونده باشند یا به درمان‌های محافظه کارانه پاسخ ندهند.

 

کاندید لیزر دیسک گردن

 

اگر جراحی لازم باشد، می‌توان از جراحی لیزر گردن برای اکثر بیماری‌های رایج ستون فقرات استفاده کرد. نمونه‌هایی از عارضه‌های واجد شرایط عبارتند از فتق دیسک، برآمدگی دیسک، خار استخوان و تنگی نخاع. شرایطی که چندین مهره را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مشکلات هم ترازی مانند کیفوز و اسکولیوز و شرایط جدی مانند تومورهای ستون فقرات ممکن است همچنان به جراحی سنتی ستون فقرات نیاز داشته باشند.

نکات مهم در مورد لیزر دیسک گردن


اگر در حال انجام درمان برای بیماری گردن خود هستید، ممکن است قبلاً در مورد لیزر دیسک گردن، درمان پیشرفته برای بیماری‌های رایج ستون فقرات، شنیده باشید. در زیر، مهم‌ترین حقایقی که باید در مورد جراحی لیزر دیسک گردن بدانید را بررسی خواهیم کرد.

 • کم تهاجمی است. در حالی که جراحی سنتی گردن به باز کردن گل کردن توسط پزشک نیاز دارد، جراحی لیزری تنها به چند برش کوچک نیاز دارد.
 • نحوه کارکرد. در طی جراحی ستون فقرات با لیزر، بافت اضافی یا نابجا با پروب لیزر برداشته می‌شود، بنابراین فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی کاهش می‌یابد.
 • از کار افتادگی. بیمارانی که لیزر دیسک گردن انجام داده‌اند باید حدود یک هفته از محل کار و حدود 6 هفته از فعالیت های شدید فیزیکی دور باشند. این تقریباً 1/4 زمان از کار افتادگی مربوط به جراحی سنتی گردن است.
 • نیاز به مهارت دارد. لیزر دیسک گردن روشی دقیق است و برای اثربخشی آن نیاز به پزشک با تخصص بالایی دارد. حتما از قبل در مورد پزشک خود تحقیق کنید.
 • همیشه لازم نیست. به دلیل زمان از کار افتادگی و خطر عوارض جانبی، گزینه‌های غیر تهاجمی همچنان در صورت امکان ترجیح داده می‌شوند.
 • برای درمان اکثر عارضه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه مسائلی مانند تومورهای ستون فقرات و کیفوز نیاز به جراحی سنتی دارند، اما شرایطی مانند فتق دیسک و خار استخوان به خوبی به جراحی لیزر پاسخ می‌دهند.
 • شما همچنان به درمان‌های دیگری نیاز خواهید داشت. داروها، فیزیوتراپی و تغییرات طولانی مدت سبک زندگی معمولاً با درمان جراحی همراه هستند.
 • می‌تواند زندگی را تغییر دهد. گردن درد مزمن می‌تواند به شدت بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و مشکلات شدید یا پیشرونده گردن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات عمده سلامتی مانند فلج شود. رهایی از درد و احتمال عوارض عمده مهم است.

عوارض و خطرات


به طور کلی، جراحی ستون فقرات یک روش بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود و جراحی ستون فقرات با لیزر نسبت به جراحی سنتی ستون فقرات ایمن‌تر است. با این حال، برخی از خطرات وجود دارد، از جمله موارد زیر:

 • خونریزی
 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • جای زخم
 • عدم رفع علائم
 • آسیب عصبی
 • واکنش به بیهوشی
 • فلج
 • مرگ

اکثر عوارض جانبی خفیف و موقتی هستند. عوارض جانبی جدی مانند فلج و مرگ نادر است، اما ممکن است رخ دهد.

اگر پزشک لیزر دیسک گردن را توصیه می‌کند، معتقد است که مزایای آن بیشتر از خطرات آن است. با این حال، همچنین باید خطرات و مزایای آن را برای خود بسنجید. به خاطر داشته باشید که هیچ فعالیتی در جهان بدون خطر نیست، هر بار که رانندگی با ماشین یا هواپیما را انتخاب می‌کنید، کمی ریسک می‌کنید. ارزش‌ها و تجربیات شما به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که آیا خطر جراحی ارزش مزایای رهایی از علائم را دارد یا خیر.

به حداقل رساندن خطرات


مهم نیست که شما و پزشکتان چه اقداماتی را انجام دهید، هیچ راهی برای از بین بردن کامل خطر عوارض جانبی ناشی از جراحی لیزر ستون فقرات وجود ندارد. با این حال، می‌توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن خطر انجام دهید، از جمله موارد زیر:

 • انتخاب پزشک. پزشک ماهرتر کمتر مرتکب اشتباهاتی می‌شود که می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.
 • صحبت با پزشک در مورد داروها و واکنش‌ها. حتماً پزشک را در مورد تمام داروهایی که قبل از جراحی مصرف می‌کنید مطلع کنید. علاوه بر این، با پزشک خود در مورد اینکه آیا سابقه واکنش‌های بد به داروها را دارید یا خیر صحبت کنید.
 • از لمس برش خود بجز در مواقع ضروری خودداری کنید و همیشه هنگام لمس برش دستان خود را بشویید. این کار باعث کاهش خطر عفونت می‌شود.
 • طبق دستور پزشک در روز جراحی چند دقیقه در اطراف قدم بزنید. پس از آن هر روز طبق دستور به راه رفتن ادامه دهید. این امر خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.
 • سیگار کشیدن را چند هفته قبل از جراحی متوقف کنید، این کار به کاهش خطر عفونت کمک می‌کند و همچنین سرعت بهبودی شما را سرعت می‌بخشد.

بهبودی


بهبودی پس از جراحی ستون فقرات به وضعیت جسمانی فرد، وسعت بیماری و پیچیدگی جراحی بستگی دارد. برای فتق دیسک کمر ساده، بهبودی چند روزه است. برای بیماران مبتلا به آسیب شناسی گسترده با خار استخوان، بافت اسکار در سطوح مختلف ستون فقرات، بهبودی کامل چند هفته طول خواهد کشید. با این حال، اکثر بیماران در طول 2 تا 3 هفته بعد به کار سبک و در طی 6 هفته پس از درمان می‌توانند به طور کامل کار خود را از سر بگیرند. پس از جراحی، فیزیوتراپی با مدالیته‌های بافت نرم و تمرینات تعادل عضلانی مورد نیاز است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس