عمل دیسک با لیزر بدون بیهوشی: مزایا و معایب

امروزه پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی جراحی ستون فقرات با لیزر حاصل شده است. از آن جایی که این تکنیک‌ها بسیار پیشرفته هستند، بسیاری از جراحان ستون فقرات عقاید متفاوتی در مورد جراحی با لیزر دارند. با این حال، با کمک یک جراح باتجربه و حاذق، عمل جراحی ستون فقرات با استفاده از لیزر می‌تواند برای درمان مشکلات خفیف ازجمله تنگی کانال نخاعی و بیرون زدگی دیسک که نیازی به عمل جراحی با تکنیک‌های سنتی ندارند روشی عالی باشد. اگر به مشکلات خفیف مربوط به ستون فقرات مبتلا بوده و در مورد کارکرد مناسب جراحی با لیزر دچار شک و تردید هستید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

درک گزینه‌های درمانی


درک گزینه‌های درمانی دیسک

عمل جراحی ستون فقرات می‌تواند مشکل بسیار سنگینی باشد پس بیمار باید قبل از انجام عمل جراحی از گزینه‌های درمانی جایگزین اطلاع داشته باشد. عمل جراحی با لیزر همیشه گزینه‌ی جایگزین مناسبی برای جراحی سنتی نخواهد بود ولی موقعیت‌هایی وجود دارند که عمل جراحی با لیزر می‌تواند فواید یکسانی داشته ولی خطرات کمتر و بهبودی سریع‌تری داشته باشد.

یکی از سؤال‌های رایج این است که آیا عمل جراحی با لیزر واقعاً کارایی دارد؟ بله، جراحی با لیزر هنوز به طور کامل جایگزین جراحی‌های سنتی نشده‌اند ولی در بسیاری از مواد هم رده با این جراحی‌ها قرار می‌گیرند.

جراحی ستون فقرات با لیزر قطعاً برای همه‌ی افراد مناسب نخواهد بود ولی می‌تواند روش جایگزین مناسبی برای بسیاری از افراد باشد. اگر دچار فتق دیسک کمر یا آسیب به اعصاب ستون فقرات هستید، جراحی با لیزر می‌تواند با کارایی مشابه با جراحی سنتی این مشکل را برطرف کرده و درد، زمان و هزینه‌ی کمتری را در بر داشته باشد.

لیزر دیسک کمر بدون بیهوشی برای چه کسانی مناسب است؟


عدم نیاز به بیهوشی عمومی می‌تواند این عمل جراحی را در دسترس افراد بیشتری قرار دهد. این افراد شامل بیمارانی هستند که به عمل فیوژن مهره‌ها و یا عمل دکمپرشن نیاز دارند ولی تحمل قرارگیری تحت بیهوشی را ندارند مثل افراد مسن.

به علاوه، جراحی بدون بیهوشی برای افرادی که نگران مدت زمان طولانی بهبود جراحی سنتی (یک هفته یا بیشتر) هستند مناسب خواهد بود.

به منظور تعیین مناسب بودن فرد برای انجام جراحی بدون بیهوشی، پزشک گزارش MRI و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. جراحی بدون بیهوشی امروزه برای عمل‌های فیوژن و دکمپرشن یک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای برای درمان تنگی نخاعی و اسپوندیلولیستزی مناسب خواهد بود.

انجام عمل جراحی با لیزر چه زمانی مناسب خواهد بود؟


مهم‌ترین قسمت برای تصمیم گیری در مورد کارآمد بودن جراحی لیزری، درک اهداف درمانی است. جستجو در اینترنت در این زمینه کمکی به شما نخواهد کرد. جراحی ستون فقرات با لیزر نمی‌تواند همه چیز را سریعاً ترمیم کند و موقعیت‌های متعددی وجود دارند که استفاده از روش‌های سنتی یا دیگر جراحی‌های کم تهاجمی ستون فقرات نسبت به روش لیزری ارجحیت خواهند داشت. بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد این نوع جراحی‌ها، مشورت با پزشک خواهد بود.

آیا جراحی لیزری ستون فقرات برای درمان فتق دیسک مناسب است؟


آیا جراحی لیزری ستون فقرات برای درمان فتق دیسک مناسب است؟

مشکلات متعددی در ستون فقرات وجود دارند که جراحی لیزری نمی‌تواند کمکی به آن‌ها بکند (مثل بیماری‌های دژنراتیو ستون فقرات) ولی فتق دیسک یکی از عارضه‌های قابل درمان با لیزر خواهد بود. اگر به فتق دیسک کمر مبتلا شده‌اید نیازی به جراحی‌های سنتی و تهاجمی بر روی ستون فقرات نخواهید داشت چراکه جراحی لیزری می‌تواند این کار را به خوبی روش‌های سنتی انجام داده و درد بسیار کمتری را به دنبال داشته باشد.

آیا جراحی لیزری دردناک است؟


جراحی لیزری ستون فقرات این اجازه را به جراح می‌دهد تا با استفاده از به روز ترین تکنولوژی‌های لیزری به انجام عمل جراحی بپردازد. جراح با استفاده از لیزر تکه‌هایی از بافت نرم اطراف ستون فقرات که بر روی اعصاب فشار وارد می‌کنند را می‌برد. این مشکل ممکن است در اثر بزرگ شدن رباط‌ها یا فتق دیسک‌های بین مهره‌ای نیز اتفاق افتاده باشد. این عمل معمولاً به طور تهاجمی انجام شده و حتی برای برداشتن بخش کوچکی از بافت دیسک، از روش‌های سنگینی استفاده می‌شود. مزایای استفاده از تکنیک‌های کم تهاجمی جراحی لیزری متعدد بوده و شامل برش‌های کوچک، خونریزی کم و دوره بهبودی کوتاه‌تر خواهد بود. همچنین جراحی لیزری باعث درد بسیار کمتر پس از انجام عمل جراحی خواهد شد.

جراحی لیزری ستون فقرات در برابر روش‌های سنتی


جراحی لیزری ستون فقرات در برابر روش‌های سنتی

همانطور که قبلاً گفته شد، مشکلات متعددی از قبیل بیماری‌های دژنراتیو ستون فقرات وجود دارند که در آن‌ها عمل جراحی سنتی نسبت به روش‌های لیزری ترجیح داده می‌شود. با این حال جراحی لیزری در موقعیت‌های مناسب می‌تواند بسیار بهتر از روش‌های سنتی باشد. در زیر به برخی از مزایا و معایب جراحی لیزری ستون فقرات خواهیم پرداخت:

مزایا

 • دوره بهبودی کوتاه‌تر
 • کاهش خونریزی
 • هزینه‌ی کمتر

معایب

 • دوره بهبودی طولانی‌تر
 • خطر بیشتر ناکافی بودن عمل جراحی
 • ممکن است در همه‌ی مواقع مناسب نباشد
 • گران‌تر

با وجود اینکه به طور کلی انجام جراحی لیزری نسبت به روش‌های سنتی ساده‌تر است، احتمال سوء استفاده از آن افزایش خواهد یافت. ساده‌تر بودن عمل می‌تواند به معنی انجام آن توسط افراد ناشایست باشد. انجام جراحی لیزری توسط یک جراح حاذق نسبت به انجام جراحی سنتی با تیغ کم خطرتر خواهد بود ولی در صورت انجام آن توسط تکنسین بی تجربه، خطر بروز آسیب‌های عصبی از جراحی‌های سنتی نیز فراتر خواهد رفت.

به یاد داشته باشید که تنها مدرک لازم برای انجام جراحی ستون فقرات، یک مدرک پزشکی بوده و این کار تنها توسط جراحان آموزش دیده انجام نمی‌شود. درنتیجه پیدا کردن فردی که با تکنیک‌های جراحی ستون فقرات و استفاده از لیزر آشنا باشد بسیار ضروری خواهد بود. جراحی ستون فقرات با لیزر در صورت انجام توسط فرد مناسب می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای روش‌های سنتی باشد.

جراحی لیزری دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟


ر

هدف از انجام جراحی لیزری دکمپرشن دیسک، بخار کردن بخشی از دیسک بیرون زده است. این عمل تنها در صورتی قابل انجام است که دیسک پاره نشده باشد (هسته‌ی دیسک از جدار آن بیرون نزده باشد).

این عمل معمولاً طی بی حسی موضعی و با داروهای آرام بخش انجام می‌شود. در این روش، با کمک فلوروسکوپی یک سوزن از طریق جدار دیسک بین مهره‌ای وارد هسته‌ی آن می‌شود. سپس یک فیبر نوری از طریق سوزن به داخل فرستاده شده و لیزر از طریق آن به هسته‌ی دیسک منتقل می‌شود.

بی حسی موضعی نسبت به بیهوشی عمومی مزایایی خواهد داشت


یکی از اجزای کلیدی در انجام این روش جدید جراحی ستون فقرات، استفاده از نوعی ماده بی حسی طولانی اثر به نام لیپوزومال بوپیوکائین است که به تازگی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تأیید قرار گرفته است. این ماده‌ی بی حسی قبل از ایجاد برش جراحی به عضلات کمر تزریق شده و می‌تواند تا 72 ساعت درد را تسکین دهد.

مزایای انجام جراحی ستون فقرات بدون بیهوشی


 • انجام عمل در طی یک تا سه ساعت نسبت به جراحی باز که بین چهار تا شش ساعت زمان نیاز خواهد داشت
 • فرد در روز انجام جراحی می‌تواند راه برود و احتمالاً تا 24 ساعت بعد مرخص خواهد شد. در مقابل در جراحی سنتی با بیهوشی عمومی فرد به سه تا چهار روز بستری احتیاج خواهد داشت.
 • سرعت بیشتر بهبودی بدین معنی است که فرد می‌تواند سریعاً به فعالیت‌های روزانه و تفریحی خود بازگردد
 • استفاده از مسکن‌های مخدر به صورت تزریقی لازم نخواهد بود
 • از آن جایی که از بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود فرد نیازی به ونتیلاتور نداشته و خطر بروز عوارض جانبی کاهش پیدا خواهد کرد

بدین ترتیب، پزشکان پس از انجام عمل جراحی دیگر از مخدرهای تزریقی استفاده نکرده و همچنین مدت بستری افراد در بیمارستان به دو سوم کاهش یافته است.

انجام عمل فیوژن مهره‌های کمر با روش سنتی و بیهوشی عمومی به حدود 4 ساعت زمان نیاز داشته و همچنین پس از آن فرد باید از مخدرهای تزریقی استفاده کرده و به مدت سه تا چهار روز در بیمارستان بستری شود. انجام این عمل با روش بدون بیهوشی در نصف این زمان انجام شده و فرد معمولاً طی 24 ساعت مرخص خواهد شد.

پس از انجام عمل ممکن است فرد به مدت 1 تا 2 هفته به استفاده از داروهای مسکن خوراکی نیاز داشته باشد ولی به طور کلی مدیریت درد در این روش بسیار ساده‌تر خواهد بود.

مزایای جراحی بدون بیهوشی فراتر از بهبودی سریع و طول بستری کمتر خواهد بود. افراد در این روش دچار حالات غیرطبیعی ناشی از بیهوشی و داروهای مخدر بعد از آن نخواهند شد و می‌توانند به سرعت به زندگی قبلی خود بازگردند. عدم استفاده از بیهوشی به معنی عدم استفاده از ونتیلاتور یا لوله‌ی تنفسی در طی عمل جراحی بوده و خطر بروز عوارض جانبی مثل تهوع و هذیان گویی کاهش پیدا می‌کند.

مدت زمان لازم برای بهبودی پس از انجام جراحی لیزری ستون فقرات چقدر است؟


زمان بهبودی پس از انجام جراحی لیزری ستون فقرات معمولاً کمتر از 6 هفته بوده در حالی که زمان بهبودی برای روش‌های سنتی بین 3 تا 6 ماه خواهد بود. جراحی لیزری ممکن است در بسیاری از موارد کارآمد نباشد ولی در مواردی که این روش کارایی لازم را دارد، انجام آن نسبت به روش‌های سنتی بسیار آسان‌تر خواهد بود. انجام عمل جراحی همیشه بهترین گزینه برای درمان نیست ولی می‌تواند بسیار سریع‌تر از روش‌های دیگر علائم بیمار را از بین ببرد.

نرخ موفقیت جراحی لیزری ستون فقرات چقدر است؟


در مورد این که در چه موارد و مواقعی می‌توان از جراحی لیزری استفاده نمود تردیدهایی وجود دارد. در حال حاضر جراحی لیزری نمی‌تواند به طور کامل جایگزین روش‌های سنتی شود ولی موارد متعددی وجود دارند که استفاده از لیزر در آن‌ها می‌تواند به اندازه‌ی روش‌های سنتی مؤثر باشد. در مواقع امکان، استفاده از جراحی لیزری می‌تواند عوارض جانبی و دوره‌ی بهبودی را کاهش دهد. این امر، جراحی لیزری ستون فقرات را جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی خواهد کرد.

در حالی که روز به روز توجه افراد نسبت به جراحی لیزری ستون فقرات افزایش می‌یابد، مهم است که بیماران در مورد مزایا و معایب این روش اطلاعات کافی داشته باشند. همانند بسیاری از جراحی‌های کم تهاجمی دیگر، جراحی لیزری نیز تنها در مواقع خاص قابل استفاده بوده و باید مزایا و معایب استفاده از آن را در نظر گرفت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس