علت بروز انواع سردرد

اولین قدم برای درمان سردرد های مزمن و مکرر، تشخیص نوع سردرد است. گاهی سردرد علامتی از یک بیماری دیگر می باشد و در بعضی موارد هیچ علت مشخصی برای سردرد پیدا نمی شود.

انواع شایع سردرد


1- سردرد تنشی (استرسی یا Tension Headache)

در صد زیادی از سردرد ها راتشکیل می دهند. بیمار درد را به شکل یک نوار پهن در اطراف سرش توصیف می کند. این سردرد با استرس، درد گردن، غذا نخوردن و کم خوابی تشدید می شود و حداقل 30 دقیقه طول می کشد. اما گاهی ممکن است بیمار در تمام طول هفته این سردرد را داشته باشد. این سردردها اغلب با مسکن های ساده و دوری از عوامل محرک برطرف می شوند.

2- سردرد های میگرنی

اغلب با تهوع، استفراغ یا حساسیت به بو و یا صدا همراه هستند. ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشند. درد بیمار گاهی با فعالیت های معمول روزانه تشدید می شود. در صورت عدم درمان ممکن است تا 72 ساعت هم طول بکشد.برای درمان میگرن از مسکن های ساده و داروهای خاص که توسط پزشک تجویز می شوند استفاده می شود. استراحت در اتاق تاریک و آرام، قرار دادن کمپرس آب سرد یا گرم و ماساژ ناحیه گردن به بهبود کمک می کند.

3- سردرد کلاستر

نوعی سردرد است که اغلب به طور ناگهانی و بدون علایم هشدار ایجاد می شود و در طی چند دقیقه به حداکثر شدت خودش می رسد. این نوع سر درد در آقایان شایعتر است. اغلب یک طرفه است. گاهی با اشک ریزش و قرمزی چشم و آبریزش بینی همراه است. بین 15 دقیقه تا 3 ساعت ممکن است طول بکشد.

در درمان کلاستر مسکن های ساده تاثیری ندارند. پزشک از داروهای خوراکی و یا تزریقی در درمان بیمار استفاده می کند. در موارد مرمن و مقاوم به درمان، روش های اینترونشنال درد که به صورت تخریب عقده عصبی ایجاد کننده درد (Sphenopalatine Ganglion) در اتاق عمل در کلینیک های درد انجام میشوند، پاسخ به درمان بسیار عالی نشان داده اند.

4- سردردهای مزمن

به نقل از وبسایت دکتر نوید ابوالاحرار، فلوشیپ فوق تخصص درد، هر یک از انواع سردرد که در بالا اشاره شد، اگر بیش از 15 روز در ماه طول بکشند، در این زیر گروه قرار می گیرند.علایم و مدت این سر درد بسته به نوع آن متفاوت است. با توصیف دقیق علایم خود می توانید در تشخیص دقیق به پزشک کمک کنید.

در سردرد های مزمن باید به بیماریهای زمینه ای توجه کرد. یکی از این بیماری های شایع درد ستون فقرات گردن است که به صورت سر درد خود رانشان می دهد. اگر بیماری زمینه ای وجود نداشت، با استفاده از دارو می توان سر دردهای مزمن را درمان کرد.گاهی سردرد به دنبال سرفه، فعالیت ورزشی یا سایر فعالیتها ایجاد می شود. در این موارد علت سردرد بیمار حتما باید با استفاده از MRIو یا CT-SCANبررسی شود.

نکته بسیار مهم


در صورتی که بیمار یکی از علایم زیر را داشته باشد، حتما باید به صورت اورژانسی بررسی شود :
*شروع ناگهانی یک سر درد شدید
*شروع سردرد بعد از ضربه به سر
*داشتن تب، سفتی گردن، ضعف و یا دوبینی به همراه سردرد
*تشدید درد علیرغم استراحت و مصرف داروهای مسکن
*شروع سردرد پیش از 15 سالگی یا پس از 55 سالگی
اغلب سر دردها نگران کننده نیستند ولی می توانند باعث مختل کردن زندگی بیمار شوند. سر دردها همیشه قابل پیشگیری نیستند ولی پزشک می تواند در کنترل درد به شما کمک کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس