سردرد خوشه‌ای (کلاستر) در کودکان و بزرگسالان چگونه درمان می‌شود؟

سردردهای خوشه‌ای باعث درد شدید و یک طرفه می‌شود، تا هشت بار در روز، در دوره‌های چند هفته تا چند ماه قبل از بهبودی، رخ می‌دهد. افراد 20 و 40 ساله بیشتر تحت تأثیر این عارضه قرار می‌گیرند. درمان‌ها شامل اجتناب از عوامل محرک، استفاده از درمان‌های بیهوده (به عنوان مثال، اکسیژن، “تریپتان‌ها”) و عوامل پیشگیرانه (به عنوان مثال، وراپامیل، CGRP) است. درمان جدیدتر شامل تحریک الکتریکی است.

سردردهای خوشه‌ای چیست؟


سردردهای خوشه‌ای سردردهای بسیار شدیدی هستند، حتی بیشتر از میگرن.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی هر دو نوع سردرد را به جای سردردهای ثانویه، در نظر می‌گیرند. تفاوت:

 • سردردهای اولیه: به دلیل پاسخ بخشی از مغز که درد را انتقال می‌دهد شروع می‌شود.
 • سردردهای ثانویه: ناشی از یک عارضه سلامتی دیگر است. موارد مختلفی می‌تواند باعث این سردردها شود، از جمله عفونت گوش، گرفتگی بینی و کمبود آب بدن.

سردردهای خوشه‌ای می‌توانند زندگی شما را هفته‌ها یا حتی ماه‌ها مختل کنند. این نوع سردردها اغلب هر روز در یک زمان مشخص ظاهر می‌شوند.

همچنین می‌توانند یک یا دو ساعت پس از خواب شما را از خواب بیدار کنند. این سردردهای شبانه ممکن است شدیدتر از آن‌هایی باشند که در طول روز احساس می‌شوند.

چرا به آن‌ها سردردهای خوشه‌ای گفته می‌شود؟


سردردهای خوشه‌ای نام خود را از تأثیرشان می‌گیرند. این نوع سردردها قبل از اینکه به طور موقت برای اکثر افراد از بین برود، به صورت دسته‌ای یا گروهی فعالیت می‌کنند.

هر سردرد 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد، هرچند بعضی از آن‌ها کوتاه‌تر و برخی دیگر طولانی‌تر هستند. در طی 24 ساعت ممکن است تا هشت مورد از این سردردها را تجربه کنید و این ممکن است هفته‌ها یا چند ماه اتفاق بیفتد.

سپس خوشه‌ها معمولاً متوقف می‌شوند، به دلایلی که هنوز درک نشده‌اند. ماه‌ها یا سال‌ها قبل از بازگشت سردردها بهبود می‌یابند (از بین می‌روند).

گرچه بعضی از افراد هرگز استراحت زیادی از این بیماری ندارند. آن‌ها سردردهای خوشه‌ای مزمن (مداوم) را تجربه می‌کنند. این اتفاق برای تقریباً از هر پنج نفر یک نفر رخ می‌دهد که دچار سردرد خوشه‌ای می‌شود.

چه کسی دچار سردردهای خوشه‌ای می‌شود؟


سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه‌ای از هر 1000 نفر 1 نفر را درگیر می‌کند. این باعث می شود که آن‌ها کمتر از میگرن رایج باشند، اگرچه برخی از افراد هر دو نوع سردرد را دارند.

علائم سردرد خوشه‌ای معمولاً در سنین 20 تا 40 سالگی شروع به بروز دادن می‌کند. محققان زمانی تصور می‌کردند که این سردردها بیشتر مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما اکنون معتقدند که به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می‌گذارند.

سردردهای خوشه‌ای در افرادی که سیگار می‌کشند نیز بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از افرادی که دچار سردردهای خوشه‌ای می‌شوند، دچار آپنه خواب نیز می‌شوند.

چه عواملی باعث سردردهای خوشه‌ای می‌شوند؟


متخصصان هنوز اطلاعات زیادی در مورد سردردهای خوشه‌ای، از جمله علت دقیق ایجاد آن ندارند. سردرد خوشه‌ای نوعی سفالژی خودمختار سه قلو است که شامل هیپوتالاموس، یک ساختار مغزی در سیستم عصبی خودمختار است و شاخه اول عصب سه قلو را درگیر می‌کند. علائم آن درد شدید و در حاشیه است، به طور معمول در اطراف و داخل چشم است.

چه عواملی باعث ایجاد سردردهای خوشه‌ای می‌شوند؟


اگر سردردهای خوشه‌ای دارید، احتمالاً عوامل محرک آن را می‌دانید. اینها مواردی است که می‌تواند سردرد را شروع کند یا در غیر اینصورت بر آن تأثیر بگذارد.

برای بررسی عوامل محرک دو روش وجود دارد:

 • محرک‌هایی که یک دور جدید از سردرد را شروع می‌کنند. بیشتر افراد ماه‌ها یا سال‌ها را بین دوره‌های سردرد خوشه‌ای می‌گذرانند. هنگامی که سردردها دوباره شروع می‌شود، تغییر اغلب به تغییرات فصلی وابسته است. (این ارتباط باعث می‌شود افراد فکر کنند که به آلرژی یا سینوزیت مبتلا هستند.) این ممکن است به دلیل وجود مشکوک به ارتباط بین سردردهای خوشه‌ای و هیپوتالاموس رخ دهد.
 • ماشه‌هایی که در طول یک چرخه بر سردرد تأثیر می‌گذارند. در طول دوره‌های سردرد، رگ‌های خونی مغز شما تغییر می‌کند. این تغییرات باعث حساسیت بیشتر شما نسبت به الکل و نیکوتین می‌شود. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند احساس سردرد را بدتر کند یا باعث سردرد شود.

علائم سردرد خوشه‌ای چیست؟


علائم سردرد خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای علائم کاملاً مشخصی دارند. با شروع علائم، معمولاً فقط 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد تا به بدترین حالت برسند. علائم شایع شامل درد یک طرفه سر و سایر علائم مربوط به چشم، بینی و پوست در همان طرف درد است.

درد ناشی از سردردهای خوشه‌ای

درد ناشی از سردردهای خوشه‌ای چند ویژگی قابل توجه دارد:

 • اغلب به عنوان یک احساس سوزش یا سوراخ کردن توصیف می‌شود.
 • هر بار 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می‌کشد.
 • به طور معمول در چرخه فعلی در همان طرف سر احساس می‌شود – به ندرت ممکن است در آینده تغییر کند.
 • همیشه پشت یک چشم قرار دارد اما می‌تواند روی پیشانی، شقیقه، بینی و لثه قسمت آسیب دیده گسترش یابد.
 • برخلاف میگرن که با دراز کشیدن بهبود می‌یابد، می‌تواند در شما احساس بی‌قراری هنگام نشستن ایجاد کند.

سایر علائم سردرد خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای همچنین ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شوند:

 • گرفتگی. ممکن است دچار آبریزش بینی یا گرفتگی بینی در یک طرف شوید.
 • مشکلات چشم. ممکن است دچار افتادگی پلک، چشم درد یا ریزش اشک از چشم شوید. مردمک چشم شما (مرکز سیاه چشم) نیز ممکن است کوچکتر به نظر برسد. این علائم در همان طرف سردرد ظاهر می‌شود.
 • تغییرات صورت. ممکن است شروع به تعریق کنید و صورت شما در سمتی که سردرد وجود دارد برافروخته شود.

آیا علائم هشدار دهنده‌ای برای سردردهای خوشه‌ای وجود دارد؟


ممکن است کمی قبل از سردرد خوشه‌ای احساس ناراحتی جزئی یا احساس سوزش در یک طرف سر خود داشته باشید. اما سردردهای خوشه‌ای اغلب سریع بروز می‌کنند، بنابراین این علائم زمان زیادی برای آماده سازی باقی نمی‌گذارد.

تشخیص


اگر مشکوک به سردردهای خوشه ای هستید، برای تأیید تشخیص و بررسی سایر دلایل مشابه سردرد، با یک متخصص مغز و اعصاب یا متخصص سردرد تماس بگیرید.

برای تشخیص سردرد خوشه‌ای، یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی باید شما را کاملاً بررسی کند. متخصصی به نام متخصص مغز و اعصاب یا متخصص سردرد مشکلات دیگری را که می‌توانند باعث سردرد شوند بررسی می‌کند. احتمالاً باید تصویربرداری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن انجام شود.

چگونه سردردهای خوشه‌ای درمان می‌شوند؟


درمان سردرد خوشه‌ای

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی برای یافتن یک درمان با شما همکاری خواهد کرد. برنامه درمانی شما ممکن است شامل داروها و سایر روش‌های درمانی باشد. برای موثرترین تسکین، حتماً از توصیه‌های ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود پیروی کنید. گزینه‌های درمانی شامل این موارد است:

درمان برای جلوگیری از حملات

گاهی، قبل از اینکه فرصتی برای دیدن یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی پیدا کنید، سردرد متوقف می‌شود. اما اگر به موقع به آنجا بروید، چندین روش موثر برای جلوگیری از سردرد خوشه‌ای وجود دارد. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است داروهای تزریقی یا اسپری بینی به شما بدهد. اینها شامل سوماتریپتان، دی هیدرو ارگوتامین و زولمیتریپتان هستند. همچنین ممکن است ارائه دهنده از طریق ماسک به شما اکسیژن بدهد.

داروهایی برای بهبود کیفیت زندگی

داروهای تجویزی می‌توانند چرخه سردرد را کوتاه کنند. همچنین می‌توانند سردرد را کمتر کنند. مسدود کننده‌های کانال کلسیم، وراپامیل، لیتیوم کربنات، دی والپروئکس سدیم، ملاتونین یا توپیرامات ممکن است کمک کنند. یک روش درمانی پیشگیرانه جدید وجود دارد که یک آنتی بادی مونوکلونال پپتید وابسته به ژن کالسی تونین (CGRP) است.

گزینه‌های دیگر در صورت نیاز

جراحان برای سردردهای خوشه‌ای عمل‌هایی انجام داده‌اند. اما در جلوگیری از سردرد موفقیت زیادی کسب نکرده‌اند. محققان اکنون روش‌های جدیدتری را آزمایش می‌کنند تا ببینند آیا می‌توانند موثر باشند یا نه. یک گزینه از تحریک الکتریکی خفیف در گردن استفاده می‌کند. روش دیگر با قرار دادن یک وسیله پزشکی از طریق لثه‌های فوقانی تحریک الکتریکی ایجاد می‌کند.

برخی از روش‌های درمانی جایگزین ممکن است باعث تسکین سردردهای خوشه‌ای شوند، از جمله:

 • طب سوزنی: در طب سوزنی از سوزن‌های کوچک استفاده می‌شود. این سوزن‌ها برای تسکین درد در نقاط مختلف به پوست شما وارد می‌شوند.
 • تن درمانی: تمرکز درمان روی کشش، حرکت مفاصل و ماساژ است.
 • دستکاری ستون فقرات: این تنظیم کایروپراکتیک تراز بندی ستون فقرات شما را تنظیم می‌کند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی مواردی که می‌تواند به شرایط شما کمک کند، توصیه کند. در صورتی که سوالی دارید بپرسید.

پیش آگهی سردردهای خوشه‌ای چیست؟


با گذشت زمان، به نظر می‌رسد که سردرد خوشه‌ای کمتر تکرار می‌شود، اما این ممکن است سال‌ها طول بکشد. سردرد خوشه‌ای می‌تواند برای مدت زمان طولانی بهبود یابد و دوباره عود کند. بدین ترتیب، در مورد نیاز به ادامه درمان باید با پزشک مشورت کنید.

به نظر نمی‌رسد سردرد خوشه‌ای با سایر بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر، بیماری پارکینسون یا مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) همراه باشد؛ با این حال، شناخته شده است که بسیاری از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس سردردهای شدیدی را تجربه می‌کنند.

برای جلوگیری از سردردهای خوشه‌ای چه کاری می‌توانم انجام دهم؟


بهترین راه جلوگیری از سردردهای خوشه‌ای جلوگیری از عوامل تحریک کننده مانند نوشیدن الکل و سیگار کشیدن است. همچنین، اگر مشکوک به آپنه خواب هستید، آن را درمان کنید. به نظر می‌رسد وضعیت خواب به نوعی با سردردهای خوشه‌ای مرتبط است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس