درد آرنج ناشی از آرتروز، شکستگی و استفاده مکرر از آرنج

فعالیت بیش از حد، شکستگی و یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند باعث درد آرنج یا مچ دست شود. ممکن است تا زمانی که درد شما را از انجام کارهای ساده مانند حرکت دادن مچ دست یا برداشتن چنگال باز دارد، متوجه نشوید که آرنج، مچ دست و دست تا چه اندازه مهم هستند. این درد حتی می‌تواند مانع از ورزش یا رفتن به محل کار شود. برای کمک به کاهش درد آرنج و مچ دست یا درد دست حتما به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده است که فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش یا از بین بردن درد شما کمک کند. وقتی یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در بهبود طبیعی درد کمک کند، چرا از درد رنج می‌برید یا از داروهای بدون نسخه برای درمان درد خود استفاده می‌کنید؟

علل درد آرنج


درد آرنج گاهی به دلیل آرتروز بروز می‌کند اما به طور کلی بیشتر دردهای آرنج به دلیل آسیب‌دیدگی ناشی از استفاده بیش از حد ایجاد می‌شوند. ورزش یا هر فعالیت و شغلی که به حرکات تکراری دست، مچ دست یا بازو احتیاج دارد، بیشتر شما را در معرض آسیب آرنج قرار می‌دهند. دلایل عمده درد آرنج، بورسیت و کشیدگی آرنج و آرتروز است.

آرتروز آرنج

آرتروز آرنج

آرتروز اصطلاحی است که برای توصیف بیش از 100 بیماری مختلف که می‌تواند بدن انسان را تحت تأثیر قرار دهد، استفاده می‌شود. هر سال میلیون‌ها آمریکایی به آرتروز مبتلا می‌شوند. آرتروز می‌تواند باعث درد، سفتی، تورم و از دست دادن حرکت در مفاصل آسیب دیده شود.

دو نوع شایع آرتروز که به طور کلی آرنج را درگیر می‌کند، آرتروز و آرتریت روماتوئید نام دارد.

آرتروز

آرتروز منجر به ساییدگی غضروفی می‌شود که از استخوان‌های مفاصل محافظت می‌کند. هنگامی که غضروف آسیب دیده یا از بین می‌رود، نمی‌تواند مانند بسیاری دیگر از بافت‌های بدن خود را ترمیم یا تعویض کند. غضروف آرنج را می‌توان با آج لاستیک اتومبیل مقایسه کرد. بسیار بادوام است اما به مرور زمان دچار ساییدگی می‌شود. با افزایش سن، سطح آج به آرامی فرسایش می‌یابد. برخورد دو استخوان هنگام حرکت مفصل و تحمل وزن می‌تواند بسیار دردناک باشد.

علت بسیاری از آرتروزها ناشناخته است اما ممکن است در اثر آسیب به مفصل، اضافه وزن بدن یا فرسایش غضروف مفصل ایجاد شود. هیچ درمانی مشخصی برای آرتزوز وجود ندارد. بهترین کاری که پزشکان می‌توانند برای بیماران انجام دهند بازیابی حرکت و کاهش درد آن‌ها است.

علائم شایع آرتروز آرنج:

 • درد شدید آرنج که فعالیت روزمره را محدود می‌کند.
 • از دست دادن دامنه حرکت
 • تورم مزمن آرنج همراه با سفتی صبحگاهی
 • بی‌حسی انگشت حلقه و انگشت کوچک

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی سیستمیک در پوشش مفصلی است. در این بیمازی سیستم ایمنی بدن به بافت سالم حمله می‌کند و باعث التهاب پوشش مفصل و به دنبال آن آسیب به مفصل می‌شود. وقتی آرتریت روماتوئید وجود داشته باشد، غضروف‌ها نمی‌توانند به اندازه کافی با مواد مغذی تغذیه شوند. این امر منجر به از دست دادن حرکت و درد در آرنج می‌شود.

آسیب‌های آرنج

آسیب‌های آرنج

آسیب‌های مختلفی ممکن است برای آرنج اتفاق بیفتد. اما تعداد کمی از آسیب‌ها وجود دارند که ممکن است بیشتر از بقیه موارد آرنج را درگیر کنند. انواع متداول آسیب‌دیدگی آرنج شامل گلف البو (آرنج گلف بازان) ، تنیس البو (آرنج تنیس بازان) و بورسیت است. این آسیب‌ها می‌توانند باعث درد، تورم و سفتی در آرنج شوند.

آرنج گلف ‌بازان

آرنج گلف بازان یا گلف البو که اپی‌کندیلیت داخلی نیز نامیده می‌شود، باعث درد و التهاب در قسمت داخلی آرنج شما می‌شود، در جایی که تاندون‌های عضلات بازو به استخوان داخل آرنج شما متصل می‌شوند. این مشکل فقط به گلف بازان محدود نمی‌شود. بازیکنان تنیس و سایر افرادی که به طور مکرر از مچ دست خود استفاده می‌کنند یا انگشتان خود را می‌فشارند نیز ممکن است به عارضه آرنج گلف بازان مبتلا شوند.

علائم این آسیب شامل درد در قسمت داخلی آرنج، سفتی، ضعف در دست و مچ دست، بی‌حسی و گزگز است که ممکن است در یک یا چند انگشت ایجاد شود. فعالیت‌هایی که از عضلات فلکسور هنگام خم کردن دست یا گرفتن با دست استفاده می‌کنند، می‌توانند علائم را بدتر کنند.

آرنج تنیس‌ بازان

آرنج تنیس ‌بازان (اپی‌کندیلیت جانبی) یک علت شایع درد آرنج است. این آسیب‌دیدگی در اثر استفاده مکرر از عضلات بازو و ساق دست ایجاد شده و منجر به پارگی جزئی تاندون‌ها می‌شود. درد تنیس البو در درجه اول در جایی رخ می‌دهد که تاندون‌های عضلات بازو به برجستگی استخوانی در قسمت خارجی آرنج شما متصل می‌شوند.

علائم این آسیب‌دیدگی شامل درد در قسمت خارجی آرنج و درد هنگام استفاده از مچ دست است. همچنین ممکن است کشیدن یا گرفتن اجسام دشوار باشد و گاهی اوقات درد به سمت بازو منتقل شود.

بورسیت

بورسیت یک التهاب دردناک در مفاصل بدن شما است که معمولاً در اثر فعالیت بیش از حد یا فشارهای مکرر بر روی آرنج شما ایجاد می‌شود. بیش از 150 بورس (کیسه‌های کوچک و پر از مایعات) در بدن شما وجود دارد که نقاط فشار استخوان و تاندون‌ها و عضلات نزدیک مفاصل شما را روان و از آن‌ها محافظت می‌کند. وقتی التهاب بورس اتفاق می‌افتد (بورسیت)، حرکت یا فشار آوردن آرنج دردناک می‌شود.

علائم این بیماری شامل درد مبهم یا سفتی، متورم شدن، قرمزی در ناحیه بورس ملتهب و افزایش درد همراه با حرکت یا فشار است.

درمان درد آرنج


درمان آسیب‌دیدگی آرنج ممکن است شامل اقدامات کمک‌های اولیه باشد. این اقدامات شامل استفاده از بریس، آتل یا گچ، فیزیوتراپی، داروها، و در بعضی موارد جراحی است. نوع درمان بستگی به موارد زیر دارد:

 • محل و نوع و شدت آسیب‌دیدگی.
 • مدت زمانی که از آسیب‌دیدگی می‌گذرد.
 • سن، وضعیت سلامتی و فعالیت‌های شما مانند کار، ورزش یا سرگرمی‌ها.

علائم خود را بررسی کنید تا تصمیم بگیرید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

فعالیت‌های خود را اصلاح کنید

مکانیک مناسب بدن می‌تواند باعث کاهش فشار در مفاصل شود. دستورالعمل‌های زیر برای تغییر در فعالیت‌های روزمره شما می‌تواند مفید باشد:

 • صاف ایستادن در حالت مناسب را تمرین کنید.
 • از قوز کردن در حالت ایستاده خودداری کنید.
 • از فعالیت‌هایی که به آرنج شما فشار وارد می‌کند خودداری کنید.
 • از هرگونه فعالیتی که باعث ناراحتی طولانی مدت می‌شود خودداری کنید.

داروهای بدون نسخه

داروهای بسیاری برای کمک به درمان آرتروز وجود دارند و می‌توانند به عنوان تسکین دهنده درد و همچنین به عنوان ضد التهاب برای تسکین تورم و درد مفصل عمل کنند. این داروها می‌توانند منجر به بهبود عملکرد روزمره و کیفیت زندگی شما شوند. همیشه قبل از شروع درمان با پزشک خود مشورت کنید.

تیلنول

مسکن‌های غیر مخدر به طور کلی در تسکین درد و ناراحتی جزئی موثر هستند. آکادمی روماتولوژی این روش را به عنوان اولین خط درمان ورم مفاصل پیشنهاد کرده است. با این حال، این دارو التهاب ناشی از آرتروز را کاهش نمی‌دهد. در مورد دوز و عوارض احتمالی این دارو از پزشک خود سوال کنید.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) را می‌توان بدون نسخه تهیه کرد. برخی از اشکال رایج این نوع داروها مانند اسپرین، موترین، ادویل است که معمولاً برای درد آرتروز خفیف تا متوسط تجویز می‌شوند. در صورتی که این داروها در دسترس نباشند یا کمکی به درمان شما نکنند، تیلنول ممکن است موثر باشد. این داروها در کاهش التهاب ناشی از آرتروز بسیار موثر هستند، اما می‌توانند احتمال زخم معده را نیز افزایش دهند و با تأثیر بر پلاکت‌ها خون شما را تغییر دهند. بنابراین بیماران مبتلا به مشکلات معده و خونریزی یا کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند نباید از این داروها استفاده کنند. همیشه قبل از شروع مصرف NSAIDها با پزشک خود مشورت کنید.

بیماران مبتلا به درد مزمن ممکن است نیاز به مصرف روزانه دارو داشته باشند. با این حال ممکن است بسیاری فقط در مواقع لزوم و یا در صورتی که پیش‌بینی می‌کنند فعالیت شدید احتمالاً منجر به درد آرنج آن‌ها می‌شود، نیاز به مصرف این داروها داشته باشند. این مسئله ممکن است در مورد بیماران مبتلا به انواع التهابی آرتروز مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس صادق نباشد.

کرم‌های موضعی

بسیاری از کرم‌های موضعی موجود در بازار می‌توانند درد ناشی از آرتروز را کاهش دهند. کالج روماتولوژی آمریکا کپسایسین را به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی توصیه می‌کند. تصور می‌شود که کپسایسین به جلوگیری از ترشح مسکن‌های بدن و در عین حال مسدود کردن ماده شیمیایی منتقل کننده علائم درد کمک می‌کند. قبل از استفاده از هرگونه کرم موضعی با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مصرف هرگونه دارو با پزشک خود صحبت کنید.

ورزش

ورزش برای درمان درد آرنج

ورزش ​​تجویز شده توسط پزشک بخشی جدایی ناپذیر در درمان آرتروز است. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا یا باغبانی می‌توانند استخوان‌ها را محکم نگه دارند. این کار ممکن است به رفع سفتی مفصل آرنج کمک کند. ورزش‌های کم برخورد باعث فرسودگی مفاصل شما نمی‌شود. اگرچه ورزش گاهی ممکن است باعث ناراحتی و درد شود اما ورزش مناسب به تغذیه غضروف، تقویت عضلات و طولانی شدن عمر مفاصل کمک می‌کند.

آب درمانی

آب درمانی یک روش عالی برای کمک به کنترل درد آرتروز است. شنا در آب به شما کمک می‌کند تا مفاصل شما در برابر ضربه محافظت شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان درد آرنج

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در روند بهبودی دارد. یک فیزیوتراپیست ممکن است تمرینات متنوعی را برای افزایش قدرت و تحرک مفصل آرنج شما طراحی کند. با این حال شما فقط باید تمریناتی را که جراح به شما توصیه کرده است، انجام دهید.

دستگاه‌های خودیاری/ کمکی

دستگاه‌های خودیاری- کمکی برای به حداقل رساندن درد آرنج

انجام کارهای ساده روزمره ممکن است با درد مفصل دشوار باشد. دستگاه‌های خودیاری ذکر شده در زیر می‌توانند جهت به حداقل رساندن درد، ناراحتی، استرس و کمک به شما در انجام کارها کمک کنند. در مورد این دستگاه‌های خودیاری از پزشک یا متخصص طب فیزیکی خود سوال کنید:

 • آستین آرنج برای استراحت
 • شیشه باز کن
 • دستگاه کمکی برای باز و بسته کردن دکمه
 • دستگیره‌های بزرگ برای مداد، ابزار باغبانی یا سایر اشیا دستی
 • پشتیبانی از شکم برای کاهش فشار در پشت
 • دستگیره‌های دسته بلند برای کمک به شما در برداشتن و گرفتن وسایل بدون خم شدن

گرما و سرما درمانی

گرما و سرما درمانی برای کاهش درد آرنج

برای کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری می‌توانید از گرما یا سرما درمانی استفاده کنید. درمان با گرما یا سرما ممکن است همراه با تمریناتی باشد که توسط متخصص طب فیزیکی شما تجویز شده است.

گرما:

 • قبل از فعالیت استفاده کنید.
 • جریان خون را افزایش می‌دهد.
 • حرکت را بهبود می‌بخشد.
 • درد مفصل را کاهش می‌دهد.
 • به شل شدن عضلات کمک می‌کند.

 سرما:

 • بعد از ورزش استفاده کنید.
 • جریان خون را کاهش می‌دهد.
 • تورم را کاهش می‌دهد.
 • برای درد بهتر است.
 • التهاب را کاهش می‌دهد.

ممکن است لازم باشد یک بسته ژل خریداری کنید که می‌‌تواند در فریزر شما سرد نگه داشته شود یا در مایکروویو گرم شود.

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون برای تسکین درد آرنج

کورتیزون که مستقیماً به مفاصل تزریق می‌شود ممکن است برای تسکین تورم و درد استفاده شود. کورتیزون هورمونی طبیعی است که توسط غدد فوق کلیه تولید می‌شود. این هورمون به تنظیم التهاب کمک می‌کند و در صورت تزریق به مفصل می‌تواند تورم و درد را تسکین داده یا کاهش دهد. تسکین معمولاً در طی یک یا دو روز پس از تزریق اتفاق می‌افتد. بیماران پس از تزریق نیازی به تغییر فعالیت ندارند. بسیاری از بیماران تزریق کورتیزون را قبل از اتفاق‌های بزرگ زندگی خود که در آن فعالیت بیشتری دارند، انتخاب می‌کنند.

کورتیزون در صورت استفاده زیاد از حد ممکن است باعث ضعیف شدن تاندون‌ها یا غضروف‌ها شود. بنابراین بیشتر پزشکان بسته به شرایط استفاده از آن را به چند بار در سال محدود می‌کنند. همیشه قبل از انتخاب هر گزینه درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس