جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان: درمان درد کمر و گردن

اگر به مدت طولانی با درد کمر یا گردن دست و پنجه نرم کرده اید، ممکن است از خود بپرسید که آیا جراحی ستون فقرات تنها گزینه درمانی شما است؟ گاهی اوقات، جراحی تنها روش درمانی است. جراحی فقط در مواردی مورد بررسی قرار می‌گیرد که منبع دقیق درد را می‌توان تعیین کرد مانند دیسک کمر، اسکولیوز یا تنگی نخاع.

در مورد درمان محافظه کارانه غیر جراحی چطور؟ 


مانند تمام جراحی‌های غیر اورژانسی ستون فقرات، یک آزمایش درمان غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، داروهای ضد درد ترجیحاً داروی ضد التهاب یا استفاده از بریس قبل از جراحی باید مشاهده شود. دوره آزمایشی درمان محافظه کارانه متفاوت است، اما شش هفته تا شش ماه بازه زمانی کلی است.

اگر درمان غیر جراحی مانند داروها و فیزیوتراپی نتواند علائم را تسکین دهد، جراحی ستون فقرات توصیه می‌شود.

جراحی ستون فقرات چه زمانی لازم است؟ 


جراحی ستون فقرات چه زمانی لازم است؟

پیری، مکانیک نامناسب بدن، ضربه و ناهنجاری‌های ساختاری می‌تواند به ستون فقرات شما آسیب برساند، که منجر به کمر درد و سایر علائم مانند درد پا و یا بی حسی یا حتی ضعف پا می‌شود. درد مزمن کمر نوعی بیماری است که به طور کلی برای تشخیص و درمان به یک تیم متخصص پزشکی نیاز دارد. قبل از انصراف از عمل جراحی، در نظر گرفتن چندین متخصص ستون فقرات را در نظر بگیرید. این سرمایه گذاری در زمان و جمع آوری اطلاعات به شما کمک می‌کند تا یک تصمیم درمانی آگاهانه بگیرید که بهترین شیوه زندگی و سطح مطلوب فعالیت بدنی شما را پشتیبانی کند.

اگر درمان‌های محافظه کارانه جواب نداده و درد شما مداوم و ناتوان کننده است، جراحی کمر ممکن است یک گزینه باشد. جراحی کمر اغلب به طور قابل پیش بینی تری درد یا بی حسی ناشی از یک یا هر دو دست یا پاها را تسکین می‌دهد.

این علائم اغلب به دلیل اعصاب فشرده در ستون فقرات شما ایجاد می‌شود. اعصاب به دلایل مختلف ممکن است فشرده شوند، از جمله:

 • مشکلات دیسک. دیسک‌های برآمده یا پاره شده (بیرون زده) – بالشتک های لاستیکی استخوان‌های ستون فقرات شما را جدا می‌کنند گاهی اوقات می‌توانند خیلی محکم به عصب نخاع فشار وارد کنند و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهند.
 • رشد بیش از حد استخوان. آرتروز می‌تواند منجر به ایجاد خار استخوان در ستون فقرات شود. این استخوان اضافی معمولاً بر روی مفاصل لولایی در قسمت پشتی ستون فقرات تأثیر می‌گذارد و می‌تواند فضای موجود برای عبور اعصاب از شکاف ستون فقرات شما را محدود کند.

تعیین دقیق علت کمر درد بسیار دشوار است، حتی اگر با اشعه ایکس نشان داده شود که شما دچار مشکل دیسک یا خار استخوان هستید. با اشعه ایکس که به دلایل دیگر گرفته می‌شود، غالباً دیسک‌های برآمده یا فتق پیدا می‌کنند که هیچ علائمی ندارند و نیازی به درمان ندارند.

جراحی باز در مقایسه با جراحی کم تهاجمی ستون فقرات


جراحی باز در مقایسه با جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

به طور سنتی، جراحی ستون فقرات معمولاً به صورت جراحی باز انجام می‌شود. این امر به معنای باز کردن محل عمل با یک برش طولانی است تا جراح بتواند آناتومی ستون فقرات را مشاهده و به آن دسترسی پیدا کند. با این حال، فناوری تا جایی پیشرفت کرده است که می‌توان با استفاده از تکنیک‌های کم تر تهاجمی، شرایط بیشتر ستون فقرات را درمان کرد.

از آنجا که جراحی کم تر تهاجمی ستون فقرات (MISS) شامل برش‌های طولانی نیست، از دستکاری باز عضلات و بافت‌های اطراف ستون فقرات جلوگیری می‌شود، بنابراین منجر به کوتاه شدن زمان عمل می‌شود. به طور کلی، کاهش دستکاری حین عمل جراحی (در حین جراحی) در بافت‌های نرم باعث درد کمتر بعد از عمل و بهبود سریع‌تر می‌شود.

تصویربرداری در حین جراحی ستون فقرات


راهنمای تصویری با کمک رایانه به جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان اجازه می‌دهد تا سایت عملیاتی را با وضوح بسیار دقیق تری نسبت به تکنیک‌های تجسم سنتی مشاهده کند. علاوه بر این، ایمپلنت هایی مانند میله یا پیچ را می‌توان با درجه دقت بیشتری نسبت به آنچه به طور معمول با روش‌های مرسوم به دست می آید، وارد و قرار داد.

در راهنمایی تصویر با کمک رایانه، تصاویر گرفته شده قبل از عمل (قبل از جراحی) با تصاویر به دست آمده در حالی که بیمار در حال جراحی است ادغام می‌شوند، در حالی که بیمار تحت عمل جراحی است، از موقعیت آناتومیک و جهت گیری محل عمل در زمان واقعی نمایش می‌یابد. به طور کلی از توموگرافی رایانه ای قبل از عمل (CT) و فلوروسکوپی حین عمل (اشعه ایکس real-time) استفاده می‌شود، زیرا این عمل جراحان را قادر می‌سازد با دقت و ایمنی بالایی عمل کنند.

همه بیماران کاندیداهای مناسب برای جراحی‌های کم تهاجم ستون فقرات نیستند. باید اطمینان نسبی وجود داشته باشد که می‌توان از طریق روش‌های جراحی کم تر تهاجمی ستون فقرات همان نتایج یا نتایج بهتر را با روش باز بدست آورد.

جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان از چه روشی استفاده می‌کند؟


جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان از چه روشی استفاده می‌کند؟

چه جراحی باز و چه جراحی کم تر تهاجمی ستون فقرات، می‌توان از جهات مختلف به ستون فقرات دسترسی داشت. این موارد به عنوان رویکردهای جراحی شناخته می‌شوند و در زیر توضیح داده می‌شوند:

 • رویکرد قدامی: همان طور که از نام آن پیداست، جراح از قسمت جلوی بدن شما از طریق شکم به ستون فقرات دسترسی پیدا می‌کند.
 • رویکرد خلفی: برشی در پشت شما ایجاد می‌شود.
 • رویکرد جانبی: مسیر رسیدن به ستون فقرات از طریق پهلو انجام می‌شود.

روش‌های معمول جراحی ستون فقرات


روش‌های معمول جراحی ستون فقرات

تعدادی از شرایط وجود دارد که ممکن است منجر به جراحی ستون فقرات شود. روش‌های معمول شامل موارد زیر است:

دیسککتومی یا میکرودیسککتومی

این روش شامل برداشتن دیسک بین مهره ای بیرون زده می‌باشد. بنابراین، این عمل در واقع برای از بین بردن فشار از روی عصب فشرده است. میکرودیسککتومی یک روش با حداقل تهاجم است.

لامینکتومی

برداشتن صفحه استخوانی نازک در پشت مهره موسوم به لامینا برای افزایش فضای داخل کانال نخاع و کاهش فشار است.

لامینوتومی

برداشتن بخشی از قوس مهره (لامینا) که نخاع را پوشانده است. با لامینوتومی استخوان کمتر از لامینکتومی برداشته می‌شود. هر دو روش لامینکتومی و لامینوتومی روش‌های رفع فشار هستند. “رفع فشار” معمولاً به معنای برداشته شدن فشرده سازی بافت عصب نخاعی است.

فروامینوتومی

برداشتن استخوان یا بافت در مسیر عبور از مجرا (که نوروفورامن نامیده می‌شود) جایی که ریشه‌های عصبی از نخاع منشعب شده و از ستون فقرات خارج می‌شوند.

تعویض دیسک

به عنوان جایگزینی برای هم جوشی، دیسک آسیب دیده با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌شود.

هم جوشی ستون فقرات

یک روش جراحی برای اتصال دو مهره استفاده می‌شود. هم جوشی ستون فقرات ممکن است شامل استفاده از پیوند استخوان با یا بدون ابزار (به عنوان مثال، میله، پیچ) باشد. پیوند استخوان انواع مختلفی دارد، مانند استخوان خود شما (پیوند اتوگرافت) و استخوان دهنده (آلوگرافت). هم جوشی را می‌توان با رویکردهای مختلف انجام داد:

ALIF ،PLIF ،TLIF ،LIF

 همه این روش‌ها مربوط به هم جوشی بین اندام کمر است که برای تثبیت مهره‌های ستون فقرات و از بین بردن حرکت بین استخوان‌ها استفاده می‌شود.

 • فیوژن اینتربدی کمر قدامی
 • هم جوشی بین بدنه خلفی کمر
 • Fusion Interforaminal Lumbar Interbody Fusion بیانگر یک روش جراحی از طریق سوراخ است.
 • Fusion Interbody Fusion که در آن رویکرد کم تر تهاجمی از کنار بدن است.

تنظیم نخاعی


نمونه هایی از تنظیم نخاعی شامل استفاده از صفحات، پیچ‌های استخوانی، میله ها و دستگاه‌های بین بدنه ای است. اگرچه، انواع دیگری از دستگاه‌ها نیز وجود دارد که جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان ممکن است در درمان اختلال ستون فقرات شما توصیه کند. هدف از تنظیم نخاعی این است که تا زمانی که فیوژن تثبیت شود، ستون فقرات را در موقعیت خود ثابت یا محکم کند.

 • قفسه بین بدن پروتز دائمی است که برای حفظ ارتفاع سوراخ (مثلاً فاصله بین دو مهره) و رفع فشار پس از جراحی در جای خود باقی مانده است.
 • دستگاه‌های فرآیند بین استخوانی (ISP) باعث کاهش بار مفاصل می‌شوند، ارتفاع سوراخ را برمی گردانند و ثبات را ایجاد می‌کنند تا نتیجه بالینی جراحی بهبود یابد. یک مزیت ISP این است که برای قرار گرفتن در داخل ستون فقرات نیاز به تماس کمتری دارد و بنابراین یک روش کمتر تهاجمی است.
 • پیچ‌های پدیکل به ثابت نگه داشتن بدنه مهره‌ها تا زمان هم جوشی کمک می‌کنند.

بعضی از بیماران در معرض خطر بهبودی درست یا کامل جوش خوردن خود نیستند. جراح شما ممکن است از این روش به عنوان روش غیر هم جوشی، آرتروز کاذب یا هم جوشی ناموفق یاد کند. برای جلوگیری از مشکلات هم جوشی، جراح ممکن است تحریک رشد استخوان را توصیه کند. انواع مختلفی از محرک‌ها وجود دارد. آن‌هایی که به صورت داخلی کاشته می‌شوند و در قسمت دیگری از بدن مانند گردن یا کمر قرار داده می‌شوند.

اگر درمان جراحی تنها راه درمان شما باشد، ممکن است درک کند که جراحی کم تهاجم ستون فقرات فواید زیادی دارد. بیمارانی که می‌خواهند به کار و بازی فعال خود برگردند و همچنین افراد مسن یا کسانی که مشکلات بزرگ ستون فقرات دارند، معمولاً با تخفیف علائم، سطح عملکرد بالاتری پیدا می‌کنند.

همه گزینه‌ها را در نظر بگیرید


قبل از موافقت با جراحی کم، نظر دوم را از یک متخصص واجد شرایط ستون فقرات در نظر بگیرید. جراح ستون فقرات و دیسک کمر در اصفهان ممکن است نظرات مختلفی در مورد زمان عمل، نوع جراحی برای انجام و اینکه آیا برای برخی شرایط ستون فقرات جراحی قابل توجیه است با خیر، داشته باشد. درد کمر و پا می‌تواند یک مسئله پیچیده باشد که ممکن است برای تشخیص و درمان به یک تیم متخصص پزشکی احتیاج داشته باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس