تزریق فاست در اصفهان برای کاهش التهاب ناشی از آرتروز و ساییدگی ستون فقرات

تزریق فاست، در ناحیه‌ای انجام می‌شود که دو مهره ستون فقرات به هم متصل شده‌اند. این مفاصل به ستون فقرات این توانایی را می‌دهد که خم شده و بچرخد. تزریق فاست می‌تواند التهاب ناشی از آرتروز و ساییدگی مفصل را کاهش دهد.

پیش از تزریق فاست، ممکن است یک تزریق تشخیصی به نام بلاک شاخه عصبی میانی انجام ‌شود، که در نزدیکی عصبی که از مفصل فاست هدایت می‌شود، قرار دارد. با انجام اینکار می‌توان مشخص کرد که آیا تزریق فاست می‌تواند درد را تسکین دهد. پزشک ممکن است رادیوفرکانسی نوروتومی نیز پیشنهاد دهد، که عصب ستون فقرات را از کار می‌اندازد، و از این رو نمی‌تواند سیگنال‌های درد را ارسال کند.

چرا تزریق فاست لازم است؟


چرا تزریق فاست لازم است؟

اگر دچار دردی هستید که با فیزیوتراپی یا دیگر درمان‌ها برطرف  نمی‌شود، ممکن است به تزریق نخاعی نیاز داشته باشید. تزریق نخاعی را، که جایگزینی برای جراحی کمر است، می‌توان در موارد زیر بکار گرفت:

 • تشخیص درد. پزشک داروی بی‌حسی (بی‌هوشی) را به یک یا چند ناحیه خاص در ستون فقرات تزریق کرده و تمامی احساس در آن ناحیه را مسدود می‌کند. اگر درد تسکین یابد، پزشک منشاء درد را به خوبی شناسایی کرده و روش درمان آن را مشخص می‌کند. اگر درد تسکین نیابد، از این رو، منشاء درد مختلفی وجود دارد که به یک یا چند نوع تزریق مختلف برای تشخیص دقیق نیاز است.
 • تسکین درد. پزشک می‌تواند از تزریق نخاعی برای تسکین درد، کاهش ورم یا بهبودی حرکت، استفاده کند. داروهای ضدالهتاب مانند کورتیزون، نیز بطور مستقیم به ناحیه‌ای که منشاء درد است، تزریق می‌شود. با توجه به داروی تزریق شده، ممکن است که درد فوراً برطرف شود، یا ممکن است تاثیر آن، چند روز یا بیشتر طول بکشد. این احتمال وجود دارد که رفع درد، موقتی (چند هفته یا چند ماه دوام دارد ) یا طولانی مدت باشد.

مزایای تزریق فاست چیست؟


تزریق فاست می‌تواند التهاب ناشی از آرتروز و ساییدگی مفصل را برطرف کند و درد شما تسکین می‌یابد و از تحرک بیشتر، لذت می‌برید.

تزریق فاست چگونه انجام می‌شود؟ 


تزریق فاست چگونه انجام می‌شود؟

تزریق اصلی فاست، تنها چند دقیقه زمان می‌برد، اما کل روند درمان حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. در طول درمان بیدار خواهید بود و تمام مدت می‌توانید با پزشک ارتباط برقرار کنید. روند درمان شامل موارد زیر است:

 • کنترل. ممکن است وسایل خاصی به بدن شما متصل شود تا ضربان قلب و تنفس شما بررسی شود.
 • آرامبخش. به شما داروی آرامبخش داده می‌شود تا آرام بمانید
 • وضعیت بدن. ممکن است به روی شکم، به پشت یا به پهلو بخوابید
 • بی‌حسی موضعی. در نزدیکی محل تزریق برای بی‌حس شدن پوست، بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این کار احساسی مانند خراش با سر سوزن با کمی سوزش به همراه دارد که تنها چند ثانیه طول می‌کشد.
 • راهنمای فلوروسکوپی اشعه ایکس. پزشک یک ماده کنتراست را تزریق می‌کند که به شناسایی بخش‌های خاص ستون فقرات و تایید محل دقیق سوزن کمک می‌کند.
 • تزریق. داروهای بی‌حسی یا داروهای ضد التهاب (استروئید) به ستون فقرات تزریق می‌شود.

آیا پس از تزریق درد کاهش می‌یابد؟ 


آیا پس از تزریق درد کاهش می‌یابد؟

 • اگر تزریق فاست برای تشخیص درد انجام شود، پس از بی‌حسی فوراً درد کاهش می‌یابد، اما پس از حدود یک ساعت یا بیشتر درد دوباره شروع می‌شود. ممکن است پزشک برای تشخیص درد، به یک یا چند تزریق نیاز داشته باشد.
 • اگر تزریق فاست برای کاهش التهاب و تسکین درد انجام شود، ممکن است چند روز یا حتی یک هفته طول بکشد، تا درد تسکین یابد. درد به آرامی و بطور مداوم کاهش می‌یابد.
 • تزریق درد را بطور کامل برطرف نمی‌کند، اما به اندازه‌ای درد را کاهش می‌دهد که بتوانید به آسانی تحرک داشته باشید. این تزریق به شما در بهبودی سریع‌تر کمک می‌کند.
 • اینکه تا چه مدت درد التیام می‌یابد به تعداد نواحی آسیب دیده و مقدار التهابی که بدن داشته، بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است به بیش از یک تزریق نیاز داشته باشند تا درد تسکین یابد.

پس از تزریق چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


پس از تزریق چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پس از درمان، در اتاق ریکاوری می‌مانید تا علائم حیاتی شما (ضربان قلب، فشار خون، تنفس) تحت کنترل قرار بگیرد. فوراً پس از درمان قادر به راه رفتن خواهید بود، گرچه برخی از بیماران دچار ضعف در پاها، بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن را تا چند ساعت تجربه می‌کنند. قبل از ترک بیمارستان، از شما می‌خواهند که چند فرم را پر کنید.

بلافاصله پس از تزریق احساس می‌کنید که درد از بین رفته یا بسیار کاهش یافته است. این موضوع به دلیل تزریق بی‌حسی موضعی است که تا چند ساعت ادامه می‌یابد. ممکن است درد بازگردد و به مدت یک یا دو روز در ناحیه کمر یا گردن احساس درد داشته باشید. این احساس ناراحتی ناشی از روند مکانیکی وارد شدن سوزن و همچنین درد اولیه استروئید است، و با حرکات کششی آرام (به بروشورهایی که در مطب دریافت کردید، مراجعه کنید) و / یا استفاده از کیسه آب سرد یا گرم می‌تواند تسکین یابد.  واکنش افراد به درمان متفاوت است، اما در طول چند روز (حداکثر ده روز) کاهش درد را احساس خواهید کرد.

بهتر است فردی با ماشین شما را به خانه برساند. پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که در روز درمان استراحت داشته باشند. همچنین می‌توانید در محل تزریق از کیسه آب گرم یا یخ استفاده کنید. روز بعد از تزریق می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را تا جایی که می‌توانید تحمل کنید، دوباره شروع کنید.

آیا یک روز پس از تزریق می‌توان به سرکار رفت؟


بله. در صورتی که عوارضی وجود نداشته باشد، می‌توانید یک روز پس از تزریق به سر کار خود بازگردید. متداول‌ترین حسی که خواهید داشت، احساس درد در گردن یا کمر است.

چند تزریق لازم است انجام شود؟


اگر اولین تزریق علائم را در طول یک یا دو هفته کاهش ندهد، ممکن است پزشک توصیه کند که یک تزریق دیگر انجام دهید. اگر انجام تزریقات روی بدن اثرگذار بود، اما هنوز مقداری از درد باقی مانده است، این احتمال وجود دارد که پزشک پیشنهاد دهد که تزریق سوم را انجام داده یا روند درمانی متفاوتی را دریافت کنید. اگر در روز تزریق، درد شما به خوبی برطرف شد، اما علائم دوباره بازگشت، شاید کاندیدای خوبی برای استفاده از درمانی دیگر به نام رادیوفرکانسی باشید که شامل سوزاندن تارهای عصبی در ناحیه دردناک است، که بطور کلی نسبت به تزریق کورتیزون، درد را برای مدت زمان طولانی‌تری (اغلب چند ماه تا یک یا دو سال) تسکین می‌دهد. با این حال، اگر روش درمانی رادیوفرکانسی برای شما در نظر گرفته شود، همچنان مانند تزریق فاست، در روز درمان، کاهش درد چشمگیری را تجربه خواهید کرد.  از این رو، در چند ساعت اولیه پس از تزریق، بسیار مهم است که به واکنش بدن نسبت به درمان، توجه ویژه داشته باشید، و تلاش کنید که تفاوت بین درد اولیه و هر گونه درد جدیدی که ممکن است در ناحیه تزریق سوزن احساس می‌کنید، تشخیص دهید.

آیا می‌توان بیش از سه تزریق انجام داد؟ 


پزشکان در یک دوره شش ماهه، بطور کلی بیش از سه تزریق انجام نمی‌دهند. انجام بیش از سه تزریق  احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از کورتیزون را افزایش می‌دهد. همچنین، اگر سه تزریق تحت گاید فلوروسکوپی به شما کمک زیادی نکند، احتمال اینکه از تزریقات بیشتر، تاثیری بیش از این دریافت کنید، بسیار کم است.

خطرات و / یا عوارض جانبی تزریق فاست چیست؟ 


انواع مختلفی از تزریقات نخاعی، خطرات متفاوتی را به همراه دارند. پزشک خطرات خاص درمان را توضیح خواهد داد. این خطرات بالفعل در بسیاری از تزریقات نخاعی متداول است:

 • مشکلات عصبی که باعث ضعف بازو یا پا می‌شود
 • افزایش بی‌حسی
 • افزایش مختصر درد یا افزایش شدید درد
 • بی‌اختیاری ادرار
 • نوعی سردرد پس از تزریق (سردرد نخاعی)
 • خونریزی و عفونت (به ندرت)
 • سکته مغزی
 • آسیب نخاعی

اگر تزریق مؤثر نباشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


هنگامی که تزریق فاست در تسکین درد مؤثر واقع نشود، دوره بعدی این تزریق، برای آزمایش دوباره انجام خواهد شد تا علت دقیق درد تشخیص داده شود. از آنجایی که اولین تزریق فاست، یک ابزار تشخیصی است، وقتی که این تزریق اثرگذار نباشد، به این نتیجه می‌رسیم که ممکن است مفصل فاست منشاء درد نیست.

مؤثرترین روش برای کاهش دردی که احساس می‌کنید، تلاش برای تشخیص علت درد است. به عنوان مثال، اگر درد به دلیل آسیب به ساختاری در ناحیه کمر ایجاد می‌شود، انجام درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی یا ورزش‌های هدفمند برای تقویت آن ناحیه یا حمایت بیشتر عضلاتی که آسیب دیده است، می‌تواند مفید واقع شود.

در صورتی که تزریق مفصل فاست درد را برطرف نکند، روش‌های دیگری وجود دارد که شما و پزشک می‌توانید آزمایش کنید تا به کاهش درد کمک کند. این روش‌ها در ادامه ذکر شده است:

 • تزریق اپیدورال (به ناحیه‌ای که دردناک است، بستگی دارد)
 • آزمایشات بیشتر مانند سی‌تی اسکن استخوان، آزمایش خون یا بررسی عصب
 • ورزش‌هایی مانند شنا، برای کاهش فشار روی مفاصل
 • داروهایی مانند شل کننده عضلات یا داروهای ضدالتهاب
 • درمان‌های موضعی مانند کرم‌های بی‌حس کننده
 • درمان‌های جایگزین مانند یوگا، طب سوزنی یا کاردرمانی
 • در برخی موارد، جراحی نیز می‌توان مناسب باشد

در اکثر موارد، استراحت مطلق برای کمر درد توصیه نمی‌شود، و داروهای مسکن حاوی مخدر برای کمردردها در دراز مدت مؤثر نخواهند بود.

گرچه کمر درد یک مشکل بسیار متداول است، اما از شخصی به شخص دیگر کاملاً متفاوت است. به این معنی که متاسفانه، نمی‌توان از یک روش درمانی کمردرد برای همه افراد استفاده کرد. از این رو بسیار مهم است که با پزشک همکاری کنید تا راه‌حلی که مناسب شرایط شما است، پیدا کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس