تزریق اپیدورال گردن در اصفهان برای درمان تنگی کانال نخاع و دیسک گردن

تزریق استروئید اپیدورال گردن (CESI) یک تزریق کورتیکواستروئید (مشابه کورتیزون) در فضای خارج از پوشش ریسمان نخاعی (دورا) در بخش پایینی کمر است. از آنجا که این تزریق خارج از (اپی) دورا انجام می‌شود، به آن تزریق اپیدورال گفته می‌شود.

نشانگر تزریق استروئید اپیدورال گردن چیست؟


نشانگر تزریق استروئید اپیدورال گردن چیست؟

تزریق‌های استروئید اپیدورال برخلاف مسکن‌ها و داروهای استروئیدی خوراکی، مستقیماً در محل منبع درد یا در مجاورت آن انجام می‌شوند که نسبت به سایر روش‌ها و سریع‌تر علائم را تسکین می‌دهد. این شکل از دارو همچنین به دلیل استفاده استروئیدی از متیل پردنیزولون، التهابات شیمیایی را کنترل کرده و سطوح درد شدید را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، پزشکان متخصص برای تسکین موقتی درد از داروهای بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین یا بوپیواکائین استفاده می‌کنند.

این تزریق‌ها زمانی انجام می‌شوند که تصور می‌شود التهاب عصب نخاعی، بخشی از فرآیند ایجاد درد است. نشانگرهای شایع برای تزریق استروئید اپیدورال گردن شامل درد گردن، سردرد، دیسک فتق، بیماری دژنراسیون دیسک، رادیکولوپاتی یا رادیکولیت و تنگی کانال نخاعی می‌باشند.

تزریق استروئید اپیدورال چگونه به درد من کمک می‌کند؟


ریسمان نخاعی با عبور از یک تونل باریک که در بخش پشتی ستون فقرات قرار دارد، از مغز به سوی کمر کشیده شده است. ریسمان نخاعی تقریبا در هر اینچ از مسیر خود، رشته‌های ریشه‌های عصبی (اعصاب نخاعی) را به چپ و راست پراکنده کرده است. این اعصاب نخاعی، احساسات و علائم درد را از قسمت‌های مختلف بدن به مغز منتقل می‌کنند. کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد التهابی بسیار قوی هستند که وقتی به ناحیه‌ای که در آن التهاب وجود دارد تزریق می‌شوند؛ بهترین نتیجه را دارند. از آنجا که اعصاب نخاعی مستقیماً از فضای اپیدورال عبور می‌کنند؛ تزریق استروئید اپیدورال گردنی باعث می‌شود دارو (استروئید) در تماس مستقیم با اعصاب نخاعی پراکنده شده قرار بگیرد و درد همراه با التهاب را کاهش دهد.

چگونه باید برای عمل آماده شوم؟


چگونه باید برای عمل تزریق استروئید اپیدورال گردن آماده شوم؟

تزریق استروئید اپیدورال گردنی، یک عمل جراحی جزئی است که به طور معمول در مراکز جراحی، به صورت سرپایی انجام می‌شود. حداقل دو ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید و بیاشامید. شما باید تمام داروهای خود، به جز داروهای رقیق کننده خون را در روز عمل جراحی مورد استفاده قرار دهید. لطفاً در صورت داشتن سوالات مربوط به داروهای خاص، با دفتر ما تماس بگیرید.

آیا می‌توانم برای عمل آرامبخش دریافت کنم؟


اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما به داروهای آرامبخش احتیاجی ندارند؛ با این حال در صورت درخواست شما، برای انجام این عمل از یک آرام بخش سبک (والیوم) استفاده خواهیم کرد. بیمارانی که آرامبخش دریافت می‌کنند، باید یک همراه بزرگسال مسئول به همراه داشته باشند تا آنها را به خانه بازگرداند.

در طول عمل تزریق اپیدورال، باید چه انتظاری داشته باشم؟


در طول عمل تزریق اپیدورال، باید چه انتظاری داشته باشم؟ 

شما در طول انجام عمل، به سمت شکم، روی یک میز مخصوص عکسبرداری اشعه ایکس دراز خواهید کشید. ممکن است برای کمک به جراح، بالش‌هایی در زیر سینه شما گذاشته شود تا بدن شما در موقعیت صحیح قرار بگیرد. برای اطمینان از قرار گرفتن سوزن در موقعیت مناسب، از تکنولوژی اشعه ایکس زنده (که فلوروسکوپی نامیده می‌شود) استفاده می‌گردد. گردن شما با یک محلول ضدعفونی کننده تمیز شده و سپس یک پارچه استریل روی این قسمت قرار می‌گیرد تا برای انجام عمل، تمیز نگه داشته شود. سپس بی‌حسی موضعی به پوست شما تزریق می‌شود تا شما بی‌حس شوید. سپس سوزن اپیدورال از طریق پوست بی‌حس شده، وارد بدن شده و با هدایت تکنولوژی فلوروسکوپی (اشعه ایکس زنده) سوزن وارد فضای اپیدورال شده و پیش می‌رود. هنگامی که سوزن وارد فضای اپیدورال می‌شود، احساس سرما یا افزایش فشار در قسمت فوقانی کمر، گردن و بازوها وجود خواهد داشت.

پس از قرار گرفتن سوزن در فضای اپیدورال، تحت هدایت اشعه ایکس، مقدار کمی رنگ کنتراست تزریق می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دارو به درستی پخش می‌شود. در طول این تزریق، فشار بیشتری را احساس خواهید کرد. پس از آن کورتیکواستروئید به آرامی به فضای اپیدورال تزریق می‌شود و باز هم احساس افزایش فشار در طول این قسمت از عمل، بسیار طبیعی است. اگر فشار زیاد، بیش از حد دردناک شد؛ باید فورا به پزشک جراح خود اطلاع دهید. پس از اتمام تزریق، سوزن خارج می‌شود و یک پانسمان روی محل تزریق قرار می‌گیرد.

چه مدت پس از عمل می‌توانم به خانه بروم؟


۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از عمل، فشار خون و تنفس شما به طور منظم بررسی می‌شود. هنگامی که علائم حیاتی شما پایدار شد، می‌توانید به خانه بروید.

آیا پس از عمل می‌توانم رانندگی کنم؟ یا لازم است کسی مرا به خانه برساند؟


 اکثر بیماران ترجیح می‌دهند یکی از اعضای خانواده یا دوستانشان آنها را به خانه برساند. با این حال مادامی که درخواست آرامبخش نکرده باشید، می‌توانید خودتان پس از عمل به خانه بروید.

چه مدت طول می‌کشد تا مسکن تاثیر خود را بگذارد؟


برخی از بیماران بلافاصله پس از عمل، تسکین خواهند یافت. با این حال معمولاً ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از عمل طول می‌کشد تا داروی استروئید تاثیر خود را بگذارد و ممکن است تاثیر گذاری آن حداکثر یک هفته طول بکشد. اغلب برای دستیابی به سطوح مطلوب تسکین‌ درد، به بیش از یک تزریق احتیاج است.

آیا ممکن است این روش درد من را بدتر کند؟


برخی از بیماران با انجام این تزریق، درد اندکی را تجربه می‌کنند که در مدت زمان کوتاهی کاهش پیدا می‌کند. در موارد نادر بیماران پس از عمل، افزایش درد دراز مدتی را تجربه می‌کنند. در صورت بروز این مشکل، لطفاً برای صحبت درباره آن با مطب پزشک خود تماس بگیرید.

اگر این روش باعث بهبود درد من نشود چطور؟


تزریق استروئید اپیدورال گردن، دردی که به دلیل التهاب اعصاب گردن شما ایجاد شده است را هدف قرار می‌دهد و ممکن است باعث تسکین دردی که به دلیل مشکلات ستون فقرات و عضلات بوده و پس از عمل ایجاد شده است؛ نشود. ممکن است لازم باشد برای دستیابی به تسکین بهتر درد، به مصرف داروهای خوراکی یا سایر اقدامات درمانی ادامه دهید .

من به چند تزریق احتیاج خواهم داشت؟ هر چند وقت یکبار می‌توانم این تزریق را دریافت کنم؟


به چند بار تزریق استروئید اپیدورال به گردن احتیاج است؟ و هر چند وقت یک بار انجام میشود؟

به طور کلی، شما مجموعه‌ای از سه تزریق را دریافت خواهید کرد که حداقل دو هفته یکبار، برای دستیابی به حداکثر تسکین درد انجام می‌شوند. در صورت موفقیت آمیز بودن این تزریق‌ها، اکثر بیماران پس از تزریق سری اول، حداقل ۶ ماه تسکین از درد را تجربه می‌کنند. با بازگشت درد، ممکن است لازم باشد برای انجام تزریقات بعدی مراجعه کنید. طی یک دوره شش ماهه، حداکثر ۴ تزریق می‌توان انجام داد.

آیا هیچ گونه محدودیتی پس از عمل وجود خواهد داشت؟


ما از شما می‌خواهیم که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق استروئید، در آب شنا نکنید. این امر به این معنا است که می‌توانید دوش بگیرید اما نباید در آب غوطه ور شوید یا شنا کنید. با این وجود، محدودیت خاصی برای فعالیت‌های شما وجود ندارد. اما ما به شما توصیه می‌کنیم که بقیه روز را استراحت کنید و به تدریج فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. به دلیل دریافت داروی بی‌حس کننده در طول عمل، بسیاری از بیماران بلافاصله پس از عمل یک دوره زمانی کاملاً بدون درد را تجربه می‌کنند. مهم است که در طول این مدت با فعالیت بیش از حد، خود را تحت فشار قرار ندهید.

خطرات و عوارض این روش چیست؟


به طور کلی، تزریق استروئید اپیدورال یک روش بسیار بی‌خطر است. بروز عوارض جانبی یا عوارض جدی همراه با تزریق استروئید اپیدورال، نادر است. با این حال مانند سایر روش‌های تزریق، در این عمل نیز احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. شایع‌ترین عوارض جانبی شامل خونریزی و کبودی در محل سوراخ سوزن، سردردهای پس از عمل و سرگیجه یا احساس سبکی سر بلافاصله پس از عمل است.

عوارض بسیار نادر دیگر شامل عفونت اپیدورال، هماتوم اپیدورال (خونریزی در فضای اپیدورال)، بی‌حسی یا ضعف گذرا، فلج (جزئی یا کامل)، واکنش‌های آلرژیک یا کنتراست و اختلال عملکرد جنسی می‌باشد. اگر پس از تزریق، علائم خاصی را تجربه کردید؛ باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید یا برای ارزیابی وضعیت خود به اورژانس بروید. تزریق‌های تشخیصی نیز از همین پروتکل پیروی می‌کنند. تنها استثنا، عدم وجود کورتیکو استروئید در طول عمل است. اگر ماده بی‌حسی به درستی ناحیه تحت عمل را بی‌حس کند، نشانگر آن است که محل قرار گرفتن سوزن مناسب بوده و مشکل در آن ناحیه است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس