تاثیر مصرف قرص ضدبارداری بر روماتیسم مفصلی

محققین آلمانی می گویند مصرف قرص های جلوگیری از بارداری می تواند به کاهش درد ناشی از روماتیسم مفصلی کمک کرده و کارکرد زنان مبتلا به این بیماری را بهتر کند. بررسی انجام شده به توسط این محققین نشان داده است که در زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند یا قبلا استفاده می کرده اند در دو سال ابتدایی بروز روماتیسم مفصلی وضعیت بهتری داشته اند.

روماتیسم مفصلی بیماری است که در آن سیستم دفاع ایمنی بدن به اشتباه بافت های مفصلی بدن را هدف قرار داده و موجب التهاب در آنها می شود. انی بیماری در سه چهارم موارد در زنان بوجود می آید.

نتایج بررسی ذکر شده در شماره ماه اوت 2015 مجله Arthritis Care & Researchمنتشر شده است. به گزارش ایران ارتوپد، این بررسی در مرکز تحقیقات روماتیسم آلمان در برلین و بر روی 273 زن مبتلا به روماتیسم با سن 60-18 سال انجام شده است. حدود 18 درصد این زنان هیچگاه از قرص های ضد بارداری استفاده نکرده بودند. 63 درصد آنها قبلا از این قرص ها استفاده می کرده اند و در 19 درصد آنها استفاده از قرص های ضد بارداری در زمان بیماری روماتیسم ادامه داشته است.

بررسی نشان داد که گرچه مصرف این قرص ها تاثیری در سیر بیماری نداشته است ولی در آنهایی که قبلا استفاده کرده اند یا در حال مصرف این قرص ها بوده اند کارکرد کلی سیستم حرکتی بدن بهتر بوده و نیاز کمتری به مصرف کورتون برای کنترل بیماری خود داشته اند. محققان فکر می کنند این تاثیر قرص های ضد بارداری می تواند به علت اثر مثبت هورمون استروژن درون آنها بر روی خلق و خو باشد ولی اینکه آیا این استروژن می تواند بر روی التهاب ناشی از روماتیسم مفصلی هم موثر باشد یا نه مشخص نیست.

بررسی های قبلی نشان داده است که مصرف قرص های ضد بارداری می تواند موجب کاهش احتمال بروز سرطان های تخمدان و رحم در زنان شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس