اوزون درمانی دیسک کمر و گردن: مزایا و مراحل اوزون تراپی

اوزون درمانی یک گزینه مناسب است که در دنیا برای درمان بیماری‌های مختلف به سرعت در حال شناخته شدن است. در دیسک کمر، برای افرادی که می‌خواهند از رفتن زیر تیغ جراحی اجتناب کنند، در واقع یک راه نجات دهنده زندگی است. تحقیقات در کشورهای مختلف پیش از این اثربخشی اوزون درمانی برای دیسک کمر را اثبات کرده است.

اوزون درمانی چیست؟


اوزن درمانی چیست؟

اوزون درمانی عبارت است از تجویز ازن (O3) در بدن برای اهداف درمانی به صورت تک درمانی یا به عنوان درمان مکمل سایر درمان‌ها.

اوزون برای استفاده پزشکی مخلوطی از اکسیژن-ازن است که با عبور اکسیژن خالص (O2) توسط شوک الکتریکی حاصل می‌شود که هم در ولتاژ بالا باشد و هم در فرکانس بالا. این واکنش شیمیایی که توسط یک تیم الکترو پزشکی انجام می‌شود، با توجه به آسیب شناسی و درمان، گازی با غلظت‌های مشخص اوزون تولید می‌کند. این گاز در صورت تماس با بدن، با اسیدهای چرب اشباع نشده واکنش نشان داده و آنها را به اکسونیدها تبدیل کرده و بعداً به پراکسیدها تبدیل می‌کند که باعث ایجاد تغییرات شیمیایی درمانی می‌شوند.

اوزون درمانی برای دیسک کمر در اصفهان


ازن درمانی برای دیسک کمر

دیسک کمر که از نظر پزشکی فتق دیسک نخاعی یا بیرون زدگی دیسک کمر نامیده می‌شود، بیماری است که ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پارگی در حلقه بیرونی و رشته ای دیسک بین مهره ای باعث می‌شود تا هسته نرم و داخلی دیسک از حلقه‌های بیرونی آسیب دیده بیرون بیاید. از آنجا که نقطه ضعف در هسته خارجی دیسک بین مهره ای مستقیماً در زیر ریشه عصب نخاعی قرار دارد، بنابراین فتق در این ناحیه فشار مستقیمی ‌بر عصب وارد می‌کند و باعث ایجاد درد شدید، بی حسی و گزگز در کمر، مفصل لگن و ساق پا می‌شود. دیسک کمر می‌تواند مربوط به سن باشد یا ناشی از ضربه، بلند کردن اجسام یا آسیب ناشی از سقوط، کشیدگی و غیره باشد. گرچه فیزیوتراپی، دارو و ورزش توسط پزشکان تجویز می‌شود، اما بیشتر اوقات ، اینها فقط می‌توانند درد را به میزان جزئی محدود کنند. از آنجا که درد دیسک کمر باعث کاهش قابل توجه تحرک می‌شود، بیماران اغلب مجبور به جراحی می‌شوند.

اوزون درمانی برای دیسک کمر درمانی جایگزین است که حداقل تهاجمی ‌و در عین حال موثر است. اوزون نوعی اکسیژن ناپایدار آلوتروپیک است و در این روش درمانی از طبیعت شیمیایی اوزون استفاده می‌شود که از دو طریق باعث درمان آن می‌شود.

 • یک روش این که، اوزون با از بین بردن موادی به نام پروتئوگلیکان‌های موجود در آن، هسته داخلی نرم را کوچک می‌کند. این مواد وظیفه نگه داشتن آب در هسته داخلی و برآمده کردن آن را دارند.
 • روش دوم، اوزون با کاهش اجزای التهابی در دیسک کمر، التهاب و درد دیسک را کاهش می‌دهد.

مزایای دیسککتومی ‌اوزون چیست؟


 • بدون برش
 • بدون جای زخم
 • بدون بیهوشی عمومی
 • عدم بستری در بیمارستان (فرآیند یک روزه)
 • زمان بهبودی کوتاهتر
 • غیبت بسیار کوتاه در محل کار

چه کسی باید این درمان را در نظر بگیرد؟


بیماران دارای شرایط زیر:

 • درد بسیار شدید کمر، پا و یا بازو / شانه به دلیل فتق دیسک.
 • دردی که به 4 هفته درمان محافظه کارانه (استراحت، داروهای ضد درد، فیزیوتراپی) پاسخ نداده است.
 • دیسک کمر یا فتق دیسک توسط MRI یا سی تی اسکن تایید شده است.

چه کسی نباید آن را انجام دهد؟


بیماران دارای:

 • کمردرد در جایی که دیسک با MRI / CT اسکن طبیعی به نظر می‌رسد
 • سرطان یا سایر تومورهای ستون فقرات
 • سل یا سایر عفونت‌های ستون فقرات
 • تنگی شدید ستون فقرات به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات و دیسک‌ها
 • اسپوندیلولیستیز (درجه 2 یا 3) که باعث بی ثباتی ستون فقرات می‌شود

اثرات درمانی اوزون


اثرات درمانی اوزن

تحریک گردش خون

اوزون از ان جهت باعث بهبودی می‌شود زیرا متابولیسم را به روشی اساسی بهبود می‌بخشد. از یک طرف، جریان خون را در بافت‌های آسیب دیده بهبود می‌بخشد. از طرف دیگر، اکسیژن را حمل می‌کند و بنابراین منبع انرژی برای مناطق ملتهب بهبود می‌یابد. به همین ترتیب، با فعال سازی گردش خون، باعث سم زدایی کبد می‌شود و سطح کلسترول و اسید اوریک را کاهش می‌دهد و به از بین بردن اجزای جامد خون کمک می‌کند. کاربردهای پی در پی ازن پزشکی، به طور کلی منجر به افزایش قابل توجه اکسیژن در تمام سلول‌های بدن می‌شود، که اساساً به معنای بهبود ظرفیت سلول برای ترمیم خودکار است، بدون در نظر گرفتن بیماری زمینه ای، آسیب سلول به دلیل کمبود اکسیژن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

فعال سازی سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن توسط اوزون پزشکی به صورت مثبت تحریک می‌شود. از یک طرف، محصولات حاصل از تجزیه اوزون به عنوان فعال کننده‌های بیولوژیکی سلول‌های مونوسیت و T رفتار می‌کنند و باعث تولید تدریجی سیتوکین‌هایی مانند اینترفرون (IFN)  گاما و بتا، فاکتور نکروز تومور (TNF) و انواع مختلف می‌شوند. اینترلوکین‌ها (IL) که توانایی سیستم دفاعی ما را برای بهره مندی از انواع بیماری‌های آلرژیک-خودایمن مانند پسوریازیس، آسم و آرتریت روماتوئید افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، ازن همچنین دارای اثر واکسیناسیون است، زیرا اجزای ویروس، که تا حدی از بین می‌روند، می‌توانند به عنوان محرک تولید آنتی بادی عمل کنند. علاوه بر این، ازن که منجر به پرخاشگری بیشتر گلبول‌های سفید خون می‌شود، حمله سریعتر و با قدرت بیشتر به ویروس را تضمین می‌کند.

فعالیت عمومی ‌میکروب زدایی

اوزون پزشکی به عنوان یک ماده ضد عفونی، با خواص میکروب کش، باکتری کش و ویروس کش قوی عمل می‌کند. این ویژگی‌ها توسط سیستم‌های آنزیمی ‌غیرفعال نمی‌شوند. بنابراین آنها به هر نوع متجاوزی حمله می‌کنند.

تحریک دفاعی آنزیم

اوزون توانایی تقویت سیستم آنتی اکسیدانی و اصلاح عدم تعادل در سیستم سم زدایی را دارد. چندین مطالعه علمی ‌نشان داده است که اوزون تولید سه آنزیم را تحریک می‌دهد که دفاع اصلی بدن را قبل از رادیکال‌های آزاد تشکیل می‌دهند: سوپراکسید دیسموتاز، کاتالاز و گلوتاتیون پراکسیدیس. اکسیژن مسئله مرگ و زندگی است، زیرا ورود اکسیژن به سلول‌ها منجر به تشکیل رادیکال‌های آزاد می‌شود و تعادل بین تولید و از بین بردن اینها (سیستم  Redox) تا حدود زیادی به عملکرد آنزیم‌های آنتی اکسیدان بستگی دارد. بنابراین ازن با خنثی سازی رادیکال‌های آزاد، بقایای سلولی را که در طول زندگی و در شرایط استرس جمع می‌شود، پاک می‌کند. مطابق این مفهوم، با توجه به اینکه مفهوم پیری بر اساس تجمع رادیکال‌های داخل سلول (استرس اکسیداتیو) است، ازن درمانی پیشگیرانه اثر ضد پیری خواهد داشت. این یافته‌ها ممکن است پیامدهای عملی مهمی‌ داشته باشد، با توجه به اینکه عفونت‌های مزمن ویروسی، سرطان، کمبودهای خود ایمنی و اختلالات تخریب عصبی همراه با یک حالت پرو اکسیدان همراه با وخامت تدریجی سم زدایی داخل سلول است.

بازسازی بافت

نشان داده شده است که اوزون اثر تحریک کننده ای بر روی سیستم رتیکولو اندوتلیال دارد، قادر به ترمیم و بازیابی دیواره داخلی رگ‌های خونی کوچک است، و در نتیجه درجه بالایی از کارایی در بهبود زخم در بیماران دیابتی است. همچنین نشان داده شده است که تأثیر مفیدی روی اکسید نیتریک دارد، که در حفظ سطح بهینه اتساع مویرگی و جریان خون بسیار مهم است.

سنتز و رهاسازی اتاکوئیدها

برخی از مواد مانند هیستامین، سروتونین، برادی كینین و ایكوزانوئیدها (پروستاگلاندین‌ها، ترومبوكسان‌ها و لكوترین‌ها) اتوكوئید (خود ترمیم كننده) گفته می‌شود. هیچ نشانه ای از آنها در سلول‌ها وجود ندارد، در عوض آنها سنتز شده و به صورت محلی آزاد می‌شوند، به سرعت متابولیزه می‌شوند و فقط برای مدت زمان کوتاه قابل تشخیص هستند. آنها طیف گسترده ای از تأثیرات را بر بدن دارند، اگرچه به دلیل نقش آنها به عنوان واسطه‌های شیمیایی التهاب شناخته می‌شوند. اوزون به عنوان یک ماده ضد التهاب، ضد درد و گشادکننده عروق نقش مهمی ‌دارد تا تعادل مناسبی بین ایکوزانوئیدها با اثرات مفید و مضر ایجاد شود.

تنظیم کننده متابولیک

مطالعات متعددی عملکرد تنظیمی ‌اوزون بر روی سیستم متابولیسم بدن و بنابراین، پارامترهای مختلف بیوشیمیایی مورد استفاده برای تعیین مقدار آن را نشان داده اند. به عنوان مثال، کسانی که از نظر پاتولوژیک یکسان هستند (کلسترول، تری گلیسیرید، کراتینین، اسید اوریک ، گلوکز و غیره) در پایان چرخه‌های درمان نرمال شده اند و کسانی که سطح طبیعی دارند در تمام مدت این مقادیر را حفظ کرده اند. شواهد بالینی برای اثبات این امر وجود دارد که ازن درمانی به عنوان یک روش درمانی زندگی بیماران دیابتی را بهبود می‌بخشد، تا حدی که برخی از بیماران دیابتی وابسته به انسولین به دلیل توانایی ازن در بهبود گلیکولیز (استفاده از قند)، قادر به کاهش دوز انسولین بین 30 تا 50 درصد بوده اند.

روش‌های استفاده اوزون


روش‌های استفاده اوزن

درمان‌ها سریع، کارآمد و مقرون به صرفه هستند و شامل چندین جلسه هستند که بسته به شرایط تحت درمان، از نظر کمی ‌و مدت زمان متفاوت هستند. این برنامه‌ها بسیار ایمن هستند، زیرا عملا هیچ عارضه ای ندارند.

مخلوط گاز اکسیژن اوزون را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد:

 • به صورت موضعی از طریق استفاده از حباب شیشه یا کیسه پلاستیکی، با توجه به قسمت تحت درمان بدن (پا، بازو و غیره).
 • تزریقات موضعی یا زیر پوستی یا عضلانی.
 • از طریق فیوژن هموتران خودکار، که شامل استخراج خون، مخلوط کردن آن با اکسیژن ازن و بدون برداشتن سوزن، تزریق مجدد آن به جریان خون است.
 • از طریق انسداد رکتوم، که با استفاده مستقیم از گاز از طریق یک لوله نازک، مانند یک انما، انجام می‌شود.
 • از طریق کرم‌ها و پماد‌ها به صورت روغن‌های ازن دار.

دوره بعد از درمان ازن چگونه است؟


 • استراحت در تختخواب در 48 ساعت اول توصیه می‌شود
 • 10-15 دقیقه پیاده روی از روز سوم توصیه می‌شود
 • فعالیت کامل به استثنای فعالیت شدید از روز ششم
 • خم شدن به جلو و بلند کردن وزن به مدت 4 هفته مجاز نیست
 • تمرینات ستون فقرات فقط پس از 3 هفته و پس از مشورت با پزشک شروع می‌شود

عوارض جانبی


بروز عوارض جانبی ازن درمانی یکی از کمترین مواردی است که در این درمان وجود دارد و فقط در حدود 0.0007  درصد به صورت حالت تهوع، سردرد و خستگی برآورد می‌شود. به طور کلی، این یک روش درمانی بسیار ایمن است (اگر به درستی و با دوز توصیه شده تجویز شود)، کاربرد آن آسان است و اکثریت بیماران به خوبی از آن استقبال می‌کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس