انواع و دلایل بروز انحراف ستون فقرات

در اسکولیوز که بر اثر عملکرد یا حالت های ستون مهره ها ایجاد میشود ومربوط به شکل ساختارستون مهره ها نیست ساختار ستون مهره ها طبیعی به نظرمیرسد اما بر اثر شرایط دیگری مانند تفاوت در طول ساق پاها، گرفتگی ماهیچه های مفصل کمر انحنای خفیفی در ستون مهره ها مشاهد می شود. این خمیدگی خفیف است و زمانیکه شخص به سمت جلو یا کنار خم میشود این خمیدگی دیگر قابل مشاهده نیست و از بین میرود.

* ایجاد انحراف ستون فقرات ناشی از ساختار ستون مهره ها

در این گونه موارد خمیدگی ثابت است و تا زمانیکه فرد موقعیت خود را تغییر ندهد خمیدگی قابل مشاهده است و انواع مختلفی دارد.

* انحراف ستون فقرات ناشناخته

دلیل بروز این نوع اسکولیوز ناشناخته است وبیشتر از 8تا 10 مورد ازاختلالات اسکولیوز، ناشناخته است.

* اختلالات عصبی عضلانی

این نوع انحراف ستون فقرات بر اثر شرایطی که بر روی ماهیچه ها و عصب های مفصل کمر تاثیر می گذارد ایجاد می شود به عنوان مثال ممکن است بر اثر شرایطی مانند فلجی، اختلالات ماهیچه ای، از کار افتادن نخاع، اختلالات عصب ایجاد شود هرکدام از این شرایط میتواند علاوه بر انحنای ستون فقرات علائم دیگری را برای فرد ایجاد کند از بین هر10 نفری که دچار انحنای ستون فقرات هستند یک نفر بر اثر اختلالات عصبی عضلانی به این عارضه دچارشده است.

* آسیب های استخوان ها و عضلات

این آسیب منجربه بد شکلی وحالت غیرطبیعی استخوان ها می شود.

* اختلالات مادرزادی

در این اختلال استخوان های کودک در رحم مادر به صورت طبیعی رشد نمی کند. از بین هر 10 نفر یک نفر به صورت مادرزادی دچار انحراف ستون فقرات می شود.موارد باقی مانده ابتلا به کجی ستون فقرات از نوع رایج آن یعنی انحراف ستون فقرات به دلایل ناشناخته هستند.

چه کسانی به انحراف ستون فقرات ناشناخته مبتلا می شوند؟


انحنای ستون فقرات ناشناخته میتواند درهرمرحله ی سنی کودکان ایجاد شود. اما مشخص نیست که این عارضه چرا و چگونه ایجاد می شود. این عارضه ناشی از حالت های نامطلوب نیست و نمی توان ازآن جلوگیری کرد اسکولیوز در دوران بلوغ و در مراحل اولیه رشد ایجاد می شود معمولا درسنین 10 تا 12 سال برای دختران و سنین 11 تا16 سال برای پسران ایجاد می شود. به نقل از سایت دکتر مویدنیا، از هر 40 کودک یک نفر دچار درجه ای از انحراف ستون مهره ها است شیوع ابتلا به انحراف ستون فقرات در دختران و پسران برابر می باشد،اگر چه اسکولیوزهای شدید در دختران رایجتر از پسران است. اسکلیوز ناشناخته مربوط به عوامل ژنتیکی نمی باشد اما از هر 4 نفر یک نفر بر اثر عوامل ژنتیکی به این عارضه مبتلا هست.

علائم انحراف ستون فقرات ناشناخته چیست؟


در اکثر موارد انحنای ستون فقرات در مراحل اولیه بدون هیچ گونه علائم و درد کمر است وعلائم آن به تدریج ایجاد می شود انحنای ستون فقرات معمولا با خم شدن ستون فقرات به سمت پایین قابل تشخیص است در بعضی از موارد انحنای خفیف می تواند بدون آشکار شدن هیچ علائمی برای والدین یا کودک به مرور زمان شدید شود و در دوران بلوغ بروز پیدا می کند و باعث خجالتی شدن کودک می شود و به دلیل این است که والدین و پزشک ستون مهره ها ی کودک را به صورت برهنه مشاهده می کنند تا بتوانند از بروز این اختلال مطلع شوند.

انحنای ستون فقرات باعث ایجاد دردهای خفیف وعدم تعادل ماهیچه ها می شود در صورتیکه اسکولیوز شدید شود باعث بدشکل شدن ستون فقرات می شود زمانیکه ستون فقرات به سمت کنارخم میشود وخمیدگی بسیارشدید باشد استخوان های کوچک (مهره ها) که ستون مهره ها را تشکیل میدهند به صورت دورانی و گرد چرخ می خورند و باعث ایجاد فشار بر روی ماهیچه های متصل، لیگامنت ها و دنده های اطراف آنها می شود و این نواحی هم حالت گرد می شوند. از نشانه های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. رد صورتیکه اسکولیوز یا انحراف ستون مهره ها در نواحی سینه ایجاد شود استخوان دنده و شانه به صورت برآمده از یک قست کمر بیرون میزند همچنین یکی از شانه ها بالاتر و یکی دیگر از شانه ها پایین تر است.
2. درصورتیکه انحراف ستون فقرات در ناحیه تحتانی مفصل کمر ایجاد شود باعث می شود که استخوان پلویس در یک سمت به سمت جلو قرار بگیرد و یکی از ساق پاها کوتاهتر از ساق پای دیگر به نظر برسد.
اگر اختلال انحراف ستون فقرات شدید باشد و درمان نشود می تواند باعث ایجاد مشکلاتی درآینده برای فرد شود به عنوان مثال درصورتیکه بدشکلی ناحیه سینه بسیار شدید باشد می تواند باعث درد کمر شدید، اختلالات تنفسی و قلبی شود که این موارد خیلی رایج نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس