آیا پیاده روی در استخر برای کمردرد مفید است؟

کمردرد انواع مختلفی دارد. علت بیش از 90 درصد کمردردها کشیدگی رباطها و عضلات است. 5 تا 6 درصد کمردردها نیز به دلیل سیاتیک بوده و 2 تا 3 درصد آنها شامل روماتیسم، بیماریهای عفونی و بیماریهای بدخیم هستند که جزو کمردردهای خطرناک به شمار میروند. بنابراین در ابتدا باید نوع کمردرد این خانم مشخص شود. پیاده روی در آب یک ورزش ایروبیک محسوب میشود و برای تسکین درد، به خصوص برای تسکین دردهای مزمن، موثر و مفید است. بنابراین پیادهروی در آب و انجام فعالیتهای ایروبیک برای کاهش کمردرد موثر است.

نکته دیگر این است که آب به دلیل خواصی که دارد، کمکهای زیادی به بیماران میکند. در زیر به 2 مورد از خواص فیزیکی پیادهروی در آب اشاره میشود :
وقتی فردی در آب شروع به پیادهروی میکند، حدودا 12 برابر انرژی بیشتری نسبت به زمانی که در خشکی راه میرود، نیاز دارد. بنابراین 10 دقیقه پیادهروی در آب، معادل 120 دقیقه پیادهروی در خشکی محسوب میشود.به دلیل خواص غوطهوری و شناوری آب، وقتی فردی در آب قرار میگیرد، وزنش معادل یکدهم وزن وی در خشکی میشود. یعنی فردی که وزنش 70 کیلوگرم است، هنگامی که در خشکی راه میرود، حدودا وزنی معادل 30 کیلوگرم به هر زانویش وارد میکند اما زمانی که در آب راه میرود این وزن به 3 کیلوگرم در هر زانو میرسد.

به همین دلیل افرادی که آرتروز زانو دارند هنگامی که در خشکی راه میروند به دلیل وزن زیادی که روی زانویشان است خیلی زود خسته میشوند اما در آب به دلیل کاهش وزن، پیادهروی راحتتری دارند. همچنین پیادهروی در آب بر سلامت روان افراد نیز تاثیر گذاشته و باعث نشاط، شادابی و سرخوشی آنها میشود.متاسفانه مشکل شایعی که برخی بیماران دارند این است که وقتی به آنها توصیه میشود برای فعالیت ورزشی به استخر بروند ( با توجه به اینکه سانس استخر 2 ساعت است ) تصور میکنند که باید تمام مدت در آب باشند.اما به دلیل اینکه برای پیادهروی در آب باید انرژی زیادی صرف کرد، فرد هنگامی که مدت زمان زیادی در آب بماند خسته میشود یا اینکه فردای همان روز احساس بدندرد میکند و به همین خاطر تصور میکند که آب برایش مضر بوده.

بنابراین فردی که تا به حال فعالیت ورزشی نداشته ، 5 دقیقه پیادهروی فعال در آب یا شناکردن ( بسته به علاقه فرد ) به او توصیه میشود.اگر فردی قصد دارد مدت زمان بیشتری در آب باشد ، بهتر است به ورزشهای غیرفعالی مانند جکوزی پرداخته یا اینکه در آب بنشیند که این کار نیز در شادابی روحیه فرد موثر است . در پایان نیز توصیه می شود از حالتهای انرژیبر ( پیاده روی بیش از حد در آب ) بپرهیزید و بسته به توان قلبی – عروقی خود، فعالیت پیاده روی را شروع کنید و کمکم فعالیتتان را به سطوح بالاتری برسانید. ضمن اینکه میتوانید به پزشک متخصص نیز مراجعه کرده و با صلاحدید پزشکتان به فعالیت ورزشی در آب بپردازد.
منبع : ایران سلامت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره و تماس